Úvod Cestovanie Zoznámte sa, predstavujeme AIESEC

Zoznámte sa, predstavujeme AIESEC

17. októbra 2016
Zoznámte sa, predstavujeme AIESEC

Ak ešte náhodou patríte k študentom, ktorým medzinárodná organizácia AISEC nič nehovorí, je tu malá zoznamka. Na slovenskej stránke organizácie, nájdete pekný ilustrovaný vývoj AIESECU, ktorého pôvod siaha do obdobia po druhej svetovej vojne.

Hlavná filozofia tejto študentskej organizácie stavia na medzinárodnom a medzikultúrnom porozumení. Okrem toho sa orientuje aj na myšlienku naplnenia ľudského potenciálu. To dosahuje prostredníctvom sprostredkovania medzinárodných dobrovoľníckych alebo odborných stáží pre študentov (a nielen pre nich) vo viac ako 120 krajinách sveta. Na Slovensku sa nachádza už 7 pobočiek. Zaujímavosťou je, že organizácia je riadená študentmi a čerstvými absolventmi vysokých škôl, pričom sa pokojne môže pridať každý, kto má záujem.

Po krátkom úvode je jasné (viac sa dozviete napríklad v tomto videu), že ide o študentskú organizáciu, ktorá nie je žiadnym začiatočníkom vo svojej oblasti. Môže sa pochváliť aj tým, že v súčasnosti sprostredkuje ročne zahraničné stáže pre viac ako 70 tisíc študentov.

Stáže majú rôznu dĺžku, môžete absolvovať nenáročnejší 6 týždňový tzv. rozvojový pobyt, zahraničný program, ktorý trvá do 2 mesiacov alebo profesijnú stáž, ktorá trvá najmenej pol roka. Samozrejme, treba počítať s tým, že pred stážou alebo pobytom prebieha ešte zaškoľovanie a treba si pripraviť aj peniaze za sprostredkovanie stáže. Suma sa pohybuje do 400 € podľa lokality a dĺžky pobytu.

5 vecí, ktoré vám pobyt s AIESEC prinesie

1. Príležitosť je nadovšetko

Veľa študentov, ktorí cestu do zahraničia s AIESEC-om skúsili ju odporúčajú iným, najmä pre tú cestu samotnú. Jednoducho, až keď je človek v zahraničí, do veľkej miery odkázaný sám na seba, až vtedy začne spoznávať sám seba. Cesta ti umožní „skúsiť, zlyhať a dosiahnuť úspech“. Lebo doma je pohodlne, ale až keď vycestujete, máte šancu zistiť, čo je to vnútorný rast.

Stáže sú špecifické tým, že študent alebo absolvent nielenže cestuje cudzej krajiny, ale ide aj pracovať na určitom projekte s cieľom podporiť domáce obyvateľstvo. A tiež získať skúsenosti v oblastiach ako napríklad marketing a predaj, biznis, informačné technológie, výučba jazykov a inžinierstvo.

2. Nauč sa pracovať v tíme, nauč sa ho viesť

AIESEC si dáva záležať na tom, aby v zahraničí vznikali rôzne skupiny ľudí, v rámci ktorých budú účastníci navzájom spolupracovať. Samozrejme, v rámci tímu je aj určený líder, ktorý je zodpovedný za postup projektu. Ide o reálnu situáciu, vďaka ktorej sa dá získať množstvo skúseností. Ako sa píše na stránke: „veríme, že udržateľné, informované a globálne líderstvo môže pomôcť vyriešiť mnohé súčasné výzvy.“

3. Koľko jazykov vieš…

No dobre, nepôjde o všetky jazyky, ale zvládať angličtinu na konzervačnej úrovni je v dnešnej dobe nevyhnutnosť. To oceníte najmä v budúcnosti, keď sa budete uchádzať o zamestnanie. Znalosť angličtiny je jednou zo základných podmienok prihlásenia sa na stáž (na začiatku sa vypĺňa test), ale jej zlepšenie je vďaka pobytu garantované.

4. Spoznaj nových priateľov

Hovorí sa, že najpevnejšie priateľstvá vznikajú pri spoločných zážitkoch. A tie by sa pri zahraničných pobytoch v rámci AIESEC-u dali naberať lopatou. Študentská organizácia spája ľudí z celého sveta s podobným zmýšľaním, vďaka čomu máte možnosť stretnúť množstvo nových ľudí a získať priateľstvá na celý život.

5. Have Fun

Áno, má ísť najmä o skúsenosti a získanie nových zručností, no pobyt v zahraničí prináša aj veľa zábavných chvíľ a určite by ste sa o ne nemali pripraviť. Či už pôjde o výlet do oblasti, v ktorej budete, párty, kúpanie v mori, turistiku… Jednoducho spoznávajte a objavujte čaro miesta a kultúru, pôjde o silné zážitky.

Neprehliadnite