Úvod Cestovanie Eiffelova veža

Eiffelova veža

9. októbra 2019
Eiffelova veža

Eiffelova veža

La vie est belle. Touto vetou sa dá vystihnúť asi každá jedna myšlienka, ktorá sa nám zrodí v hlave, keď vstúpime do tohto magického mesta. Do Paríža. Na prehliadku tohto mesta, aby sme si stihli v pokoji prejsť aspoň tie najzákladnejšie pamiatky, je potrebný minimálne týždeň, avšak na súlad s týmto mestom stačí len pár  minút. Čo v nás vyvolá práve takýto pocit?

Stačí nám len prvý pohľad na Eiffelovu vežu. Táto asi jedna z najväčších atrakcií na svete nám hovorí: áno, naozaj sme v Paríži. Keď sa dostaneme do jej blízkosti, uvedomíme si, že je ešte väčšia, než sme si ju predstavovali, a oveľa, oveľa krajšia. Pri nej sa nachádza obrovský park, ktorý nám umožňuje si pred ňu sadnúť a len tak sa na ňu dívať. Tí, ktorí majú radšej výzvy a dobrodružstvá, neboja sa výšok a majú dostatok trpezlivosti, môžu si vystáť kilometrový rad čakajúci na výťah na vežu.

Eiffelova veža

Eiffelova veža

Ako teda vyzerá cesta hore? Prvou časťou si musíme prejsť každý, ide totižto o bezpečnostnú kontrolu, kde odovzdáme všetky svoje veci, ktoré prejdú kontrolou, podobnou ako na letisku. Následne sa dostaneme do obrovského areálu, Eiffelovku už máme na dosah. Teraz je všetko na nás. Buď sa rozhodneme ísť na peši všetky schody alebo si počkáme na výťah. Tá druhá možnosť je trošku komplikovanejšia, keďže na výťah sa čaká dosť dlho a miestami to môže pripomínať aj meškanie vlakov ŽSSR.

Ak sa rozhodneme ísť na pešo, čaká nás okolo 700 schodov, a to len na druhé poschodie. Oplatí sa to neskutočne. Výhľad na Paríž nám vyrazí dych a my nebudeme chcieť už ani zísť dole. Preto nám Eiffelovka umožňuje na prvom aj druhom poschodí vychutnať si napríklad kávu či obed pri dychberúcom výhľade.

Eiffelova veža

Eiffelova veža

Nás zaujalo, že celý výstup, ten zážitok, nie je iba o šlapaní schodov do výšky. N každom kroku nás čakajú motivačné tabule, ktoré nás povzbudzujú, na boku schodov je značka, aby sme aspoň približne vedeli, kde sme. Okrem reštaurácií sa tam nachádzajú aj obchodíky so suvenírmi od výmyslu sveta, od klasického trička, cez magnetku až po voňavku. Skrátka, stráviť deň na Eiffelovke, aj to je niekedy málo. Pod vežou ponúkajú suveníry aj predajcovia, prevažne černosi. Netreba sa ich báť, základom je vyjednávať a vyjednávať,

Ak ešte stále uvažujete nad návštevou tejto pamätihodnosti, odporúčame všetkými desiatimi. V nás zanechala silný dojem. Mali ste možnosť navštíviť Eiffelovku? Podeľte sa s nami v komentároch s fotkami.

Fotografie: Zuzana Balenčinová

Neprehliadnite