Úvod Štúdium Je vysoká škola náročná?

Je vysoká škola náročná?

15. septembra 2020
Je vysoká škola náročná?

Je vysoká škola náročná?

Keď sme chodili na základnú školu, pojem výška bol pre nás niečo neskutočné. S malou dušičkou sme snívali, že aj my raz budeme dospelí a budeme študovať nejaký náročný odbor, medicínu alebo chémiu. Slovám ako semester, seminárka a zápočet sme absolútne nerozumeli a neskutočne nás to desilo. Učivo, s ktorým sme sa stretli na druhom stupni nám prišlo hrôzostrašné, pretože naučiť štyri strany na jeden test? To prečo?! To ako máme stihnúť, veď toho je veľa! Časy sa však zmenili a my sme sa dostali na strednú školu. Zrazu sa tie štyri strany, nad ktorými sme niekedy plakali, zmenili na 40 strán a naše slzy ostali. Je však vysoká škola ešte náročnejšia?

Odpoveď by mala byť áno. Hlavne z dôvodu, že už je to posledná škola, vďaka ktorej už dostaneme titul a buď sa môžeme hodiť do zamestnania alebo pokračovať ďalej v študovaní. Ale charakterizovať ju ako niečo, čo sa nedá zvládnuť, pretože je toho príliš veľa, to by nebolo veľmi správne. Najlepšie by sme to vystihli, keby sme povedali, že učivo je primerané stupňu štúdia. Už nie sme na základnej škole, dokonca ani na strednej, čiže je logické, že tých vecí a informácií bude viac. Takým najväčším rozdielom je asi to, že už sa od nás žiada, aby sme sa pripravovali na veci sami. Nikto nám nebude niečo vysvetľovať dvakrát alebo keď nebudeme niečomu rozumieť, tak nám to budú vysvetľovať, až kým nepochopíme. Nie. Sme dospelí? Sme. Tak sa aj tak správajme.

Takisto je náročným skokom to časové obdobie, ktoré sa učí a potom to, ktoré sa neučí. Ide hlavne o zmenu, keď príde skúškové obdobie. Odrazu sedíme doma a len sa učíme na skúšky, pretože sa blížia naše termíny. Samozrejme, ak sa rozhodneme si vybrať termíny skúšok hneď na začiatku a podarí sa nám všetky zvládnuť, máme také malé prázdniny. Mesačné a niekedy aj dvojmesačné, medzi dvoma semestrami. Potom však nastane opäť problém, keď musíme znova nabehnúť na systém a znova sa začať učiť v novom semestri. Je to trošku zložitejšie pre študentov, pretože mozog nám nepracuje tak ako na strednej škole po celý rok, ale má také prestávky, ktoré sú niekedy na škodu.

Je vysoká škola náročná?

Je vysoká škola náročná?

Teda aká je odpoveď na otázku, či je výška náročná? Áno, je náročnejšia ako stredná alebo základná škola. Nie, nie je to tak neuveriteľne hrozivé, aby sa to nedalo zniesť. Stačí, ak si nájdeme systém, budeme sa učiť postupne, pretože v skúškovom sa zvyknú predmety nazbierať a potom nestíhame učiť sa všetko nanovo.

Ako by ste čitateľom odpovedali Vy? Je výška taká náročná? Ako sa na toto obdobie pozeráte s odstupom rokov? Píšte nám do komentárov 🙂

Neprehliadnite