Úvod Kultúra Logické hádanky

Logické hádanky

12. septembra 2019
Logické hádanky

Logické hádanky

Keďže sa nám leto pomaličky skončilo a začína nám škola, bolo by na čase prevetrať naše mozgové závity, však? Nie je potrebné, aby sme sa nejako extra namáhali, stačí, ak si dáme opäť sériu nejakých šikovných logických hádaniek! Ideme na to? Samozrejme, začneme niečím jednoduchším na rozohriatie a následne budeme vedieť, či sme pripravení na ďalšie výzvy.

Výprava v pralese

Skupina tridsiatich mužov hľadala v pralese zvyšky starého posvätného chrámu. Pred posledným, najťažším úsekom cesty vedúci rozhodol, že ho absolvuje iba polovica, t.j. pätnásť mužov. Ostatní zatiaľ postavia tábor a postarajú sa o zásoby. Každý z mužov však túžil byť vo výprave, ktorá objaví trosky chrámu. Dohodli sa teda, že každý deviaty dobrovoľne odstúpi. Vedúci sa usiloval zariadiť veci takým spôsobom, aby so sebou zobral najšikovnejších a najvytrvalejších chlapov. Preto skupinu rozostavil okolo seba v kruhu tak, aby pri počítaní vyšlo číslo 9 vždy na menej zdatného cestovateľa. Ako to urobil?

Riešenie: Na papierik urob 30 čiarok. Začni počítať od začiatku a každú deviatu čiarku prečiarkni. Prečiarknuté už nepočítaj, a keď prídeš na koniec, začni vždy odznova. Keď prečiarkneš 15 čiarok, dostaneš obraz, ako vedúci rozostavil členov výpravy. Prečiarknutí sú tí, ktorých nechcel brať so sebou. Teda takto: / / / / X X X X X / / X / / / X / X X / / X X X / X X / / X

Logické hádanky

Logické hádanky

Rodinné stretnutie

Rodičia s piatimi deťmi sa večer zhovárajú pri stole. Otec, mama a dve deti sedia na stoličkách, ostatné deti stoja. Pod stolom leží mačka. Jožko sa zohne pod stôl a povie: „Pod stolom je 38 nôh!“ Ako je to možné?

Riešenie: Pri stole bolo 7 ľudí, to je 14 nôh, stôl má 4 nohy, 4 stoličky majú spolu 16 nôh. Mačka má 4 nohy. Celkovo je to 38 nôh.

Tak ako sa nám dnes darilo? Nám to išlo trošku ťažšie a poriadne sme potrápili naše hlavičky makovičky, ale, každopádne, spoločnými silami sme na to prišli. Ak ste mali podobný problém, nebojte sa a napíšte nám do komentára riešenia, ktoré ste možno odhalili vy, alebo s kým trávite čas pri takýchto hádankách.

Neprehliadnite