Úvod Kultúra Je vysoká škola nutnosťou?

Je vysoká škola nutnosťou?

5. augusta 2020
Je vysoká škola nutnosťou?

Je vysoká škola nutnosťou?

21. storočie je asi najvýraznejšie, čo sa týka vzdelávania. Už aj štúdie ukazujú, že v tomto storočí majú deti najviac domácich úloh, aj oveľa viac učiva, ktoré preberáme, než deti v iných krajinách v týchto rokoch. Neustále počúvame iba otázky, na akú vysokú školu sa chystáme. Dalo by sa povedať, že asi častejšie, než otázku, či vôbec na nejakú vysokú školu ideme. Dostávame sa teda k otázke, je potrebné mať vysokú školu v dnešnej dobe?

Jednoznačne áno. Vysoká škola alebo hocijaká univerzita sa v dnešnej dobe považuje za samozrejmosť. Obrovské kvantum študentov už v maturitnom ročníku nerieši, či pôjdu na vysokú školu, ale na akú pôjdu. Nevýhodou je, že to niekedy dokáže byť veľmi stresujúce. Často krát sa v tomto veku nevieme rozhodnúť, čo chceme ísť študovať, alebo nastane situácia, že si vyberieme vysokú školu, ktorou sme si úplne istí, no po prvom semestri zistíme, že to nie je ono. Môžeme to označovať aj ako nátlak spoločnosti. Mnoho ľudí od nás totižto očakáva, že si vyberieme možnosť ísť na vysokú školu, a, samozrejme, že tú najlepšiu. Cítime sa pod tlakom, pretože sa nedá na každú školu dostať rovnako. Niekedy nám príprava na prijímačky zaberie aj celý rok, na inú školu nás prijmú aj bez akýchkoľvek testov. Jedno je však isté. Na vysokú školu sa ide. Samozrejme, že prvá vec, ktorá nám napadne, keď zvažujeme túto možnosť, je, že v budúcnosti budeme mať oveľa viac výhod, čo sa týka pracovných pozícií, vieme sa dostať na vyššie miesta, mať väčší výber. Na mnoho pracovných pozícií je vysoká škola už nutnosťou. V životopise sa nám krásne vyníma, ak máme nejakú univerzitu, ktorá sa považuje za jednu z najlepších. Takisto, ak sa rozhodneme odísť študovať do zahraničia, náš životopis to krásne osvieži. Takisto pociťujeme nátlak zo strany rodičov. Vidíme na ich očiach, že robia pre nás všetko, aby sme sa mali najlepšie na svete. To v nás vyvoláva pocit, že sa im potrebujeme nejako odvďačiť, teda aj spôsobom, že sa snažíme dostať na jednu z najlepších vysokých škôl. Ak sa nám to nepodarí, pociťujeme pocit viny, pretože vieme, že sme ich sklamali.

Je vysoká škola nutnosťou?

Je vysoká škola nutnosťou?

Dostať sa na vysokú školu v dnešnej dobe je veľmi rozdielne v závislosti od konkrétnej školy. Na niektoré si stačí podať iba prihlášky, na niektoré sa musíme pripravovať celý rok, aby sme zvládli vstupné testy. Jedno je však isté. Vysokú školu už v dnešnej dobe potrebujeme. Vyvoláva v nás pocit lepšej budúcnosti a viacerým možnostiam. Pocit istoty. Okrem vzdelania nás učí žiť samostatne, spoliehať sa na seba, nájsť si brigádu, skĺbiť študentský život s brigádami a vyžiť z mesačného vreckového – veľmi dobrý štart do života dospelého človeka.

Čo Vám dala vysoká škola do života?

Neprehliadnite