Úvod Motivácia a učenie Čo nám okrem vzdelania dá vysoká škola?

Čo nám okrem vzdelania dá vysoká škola?

17. augusta 2020
Čo nám okrem vzdelania dá vysoká škola?

Čo nám okrem vzdelania dá vysoká škola?

Samostatnosť. Toto slovo je nevyhnutne spojené s vysokou školou. Nastal totiž čas, keď sme si uvedomili, že sme odrazu dospelí. Začali sa na nás valiť povinnosti. Ozaj, všimli ste si tú spojitosť medzi pribúdaním veku a pribúdaním povinností? Stále viac a viac. Sme dospelí, rovnako, ako naši rodičia. Dostali sme sa na vysokú školu, niektorí z nás aj do úplne iného mesta. Začal sa úplne iný život. Niektorí z nás odrazu prestali mať večierky, neboli kontrolovaní rodičmi, či sme už doma, alebo či sme si všetko pripravili do školy.

Stali sme sa samostatnými. Dospelými. Môžeme si vyjsť hocikedy vonku, ísť spať, kedy sa nám zachce. Objavíme sa v úplne novom meste, možno aj v úplne novej krajine. Jediné, čo nás drží, je čas večierky, keď sme na internáte. Ale jednoznačne na nás padá oveľa väčšia zodpovednosť, keď si uvedomíme, že už za nás niektoré veci nebudú robiť rodičia. Odrazu sa nám neobjavuje vypraté oblečenie v skrini a prach sa neutrel sám. Odrazu musíme tieto veci robiť my. Samozrejme, že to pre niektorých veľký stres, pretože sme neboli zvyknutí na plnenie denných povinností. Rodičia nás už nekontrolujú, či sme napísali seminárnu prácu, či sme ju stihli odovzdať. Nekontrolujú nám známky. Jednoducho im oznámime, že sme prešli semestrom a ideme do ďalšieho. Na druhej strane sme si možno uvedomili, že nám viac chýbajú. Odrazu máme potrebu zavolať aj my im, ako sa majú, čo je doma nové a porozprávať sa o bežných veciach, či posťažovať sa na ťažký zápočet. Uvedomíme si, že sa tešíme, keď prídeme na víkend domov. Avšak víkend stačí. Už sme si zvykli na samostatnosť, čiže prísť na návštevu na dva dni domov, dať si výborný domáci teplý obed, zbaliť veci a odchádzame naspäť do školy, na internát. Uvedomujeme si už, že nastal ten čas, keď sa musíme osamostatniť, už nebudeme bývať u rodičov, už len budeme musieť doštudovať, nájsť si prácu, vlastné bývanie. Možno to znie až príliš komplikovane, ale takto tento kolobeh funguje. Musíme si len zvyknúť. Prvý ročník na vysokej škole možno nebude až príliš dokonalý, ale samozrejme, že časom si zvykneme už aj povysávať koberec, poskladať bielizeň, ktorú sme boli vyprať, aj urobiť z páru ponožiek úhľadnú guľôčku.  Z našich kulinárskych zážitkov, ktorými boli len špagety a praženica, sa odrazu stanú hviezdne obedy, ktorými prekvapíme aj samých seba.

Okrem vzdelania, ktoré je podstatou vysokej školy, nám dáva aj samostatnosť. Sami ostaneme prekvapení, keď si uvedomíme, ako veľmi sme sa zmenili a dospeli sme. Už z nás nebudú žiaci, ale študenti, ktorí potrebujú prežiť, a preto sa naučia aj základné veci, ktoré sme pri rodičoch nerobili.

Čo Vás naučila vysoká škola? Ktoré aktivity Vás na internáte prekvapili? Podeľte sa s nami v komentároch.

Neprehliadnite