Úvod Inšpirácie Cunninghamov zákon

Cunninghamov zákon

9. mája 2019
Cunninghamov zákon

Cunninghamov zákon

Určite sme sa mnoho krát stretli nie len na internete, ale aj v klasickej diskusii medzi viacerými ľuďmi, či úplne najtrefnejšie je, keď položíme nejakú otázku do skupiny, kde sú spolužiaci, všetci ju vidia a nikto neodpovie. Toto vie naozaj naštvať, však? Celý večer potom musíme vypisovať osobitné správy, lebo nikto nie je schopný nám odpísať normálne. Je na to nejaké riešenie? Jedno by sa predsa našlo. Nemusí to byť hneď pravda, skôr to môže byť experiment, no za pokus to jednoznačne stojí. Pozrime sa na to, čo to je.

Meno Cunningham nám určite nič nepovie. V hlave sa nám začnú vyskytovať otázky, či je to nejaký známy fyzik, možno chemik. Nie je to vôbec tak. Ward Cunningham je obyčajný človek, ktorý vynašiel editovateľnú webovú stránku, známu aj v skrátenej verzii ako wiki. Je potrebné však upozorniť, že to nie je klasická Wikipédia, ako môže pojem wiki asociovať. S tou Cunningham nemá nič spoločné.

Prečo ho však toľko spomíname? A čo má spoločné s týmto všetkým? Podstata je v jeho hypotéze. Táto hypotéza totižto vraví: „Najlepší spôsob, ako získať správnu odpoveď na internete, nie je položiť otázku, ale poslať nesprávnu odpoveď.“

Cunninghamov zákon

Cunninghamov zákon

Tak a je to. Toto je odpoveď na otázku, ako dosiahnuť to, aby nám naši spolužiaci odpisovali na otázky. Ide o to, aby sme nepoložili otázku. Ide o to, aby sme im poskytli nesprávne tvrdenie. Napríklad: „Zajtra máme zápočet z dejín umenia?“ Aj keď vieme, že zajtra určite nebude, ale hneď nám spolužiaci začnú odpisovať, že nemáme pravdu, že zápočet je vo štvrtok…

Celý háčik, alebo jednoduchá logika je v tom, že človek má v sebe prirodzenú vlastnosť, keď má potrebu dokázať, že on niečo vie, a potrebuje to ukázať aj ostatným. Teda pochváliť sa tým. Je to až príliš primitívne. Teda v tom je celá myšlienka Cunninghamovho zákona. Stačí podložiť nejaké nepravdivé tvrdenie a ľudia nám hneď začnú odpisovať so správnou odpoveďou. V podstate ide len o jednoduché oklamanie ľudskej mysle, respektíve využívanie ľudskej hlúposti. Keď sa nad tým zamyslíme, a vyskúšame to, prídeme na to, že v tom je kúsok pravdy, a teda odteraz sa dozvieme všetko, čo budeme chcieť, behom pár minút, pretože ľudia budú mať silnú potrebu, ukázať, že oni to vedia lepšie, ako my. Nám to však môže byť jedno, pretože my dostaneme, čo sme chceli. Odpoveď na našu otázku 😊

https://sk.littlestprettythings.com/cunningham-cunninghams-law

Neprehliadnite