Úvod Inšpirácie Máme právo byť šťastní?

Máme právo byť šťastní?

3. mája 2020
Máme právo byť šťastní?

Máme právo byť šťastní?

Často krát nastane chvíľa, ktorá nám možno nie je po vôli. Nastane situácie, ktorá sa nám nepáči a chceme sa jej vyhnúť. Či už je to v škole, s rodinou alebo s priateľkou/ priateľom. Začneme mať pocit, že sa všetko rúca a že už nič nebude dobré. Tak nastane ďalšia situácia, ktorá by nás v tomto akosi iba utvrdila. Začneme mať naozaj pocit, že už nič nedokážeme, nič nezvládneme, že všetko zlé padá len na nás. Začneme mať pocit, že už nikdy nemôžeme byť šťastní. Prečo sa však obávame, nemáme skôr právo byť šťastní?

Je to pocit, akoby sa celý vesmír otočil proti nám. Akoby sa všetci zrazu rozhodli, že zlé veci sa budú stavať iba nám. Zamyslime sa však. Koľkí ľudia na celom svete si to za jeden deň myslia rovnako ako my? Nedovolíme si odhadnúť to číslo, ale určite to je viac ako jeden. Teda mali by sme si uvedomiť, že nie sme sami, ktorí majú práve zlý deň.

Čo s tým? Zavrieť sa v izbe a tváriť sa, že celý svet neexistuje a preležať deň v posteli? Znie to totálne lákavo. Vieme však, že keby sme sa rozhodli jeden deň stráviť takto, pokračovalo by to asi veľmi dlho. Zobudili by sme sa na ďalšie ráno a povedali si, že načo vstávať, aj tak všetko iba pokazíme. Nie.

Máme právo byť šťastní?

Máme právo byť šťastní?

Takto to určite nemá vyzerať. Aj keď celý deň stojí za nič a vieme, že bude únavný a dlhý, snažme sa z neho vyťažiť čo najviac. Nechce sa nám sedieť v škole a počúvať tie somariny? Seďme tam, ale skúsme robiť niečo, čo nás bude baviť viac ako výklad profesora. Vieme, že sa musíme večer učiť? Tak si to rozplánujme tak, aby nás to bavilo. Povedzme si, že si urobíme dlhšiu pauzu a pôjdeme niekam na kávu s kamarátmi, aby sme sa uvoľnili. Potom sa trošku poučíme a opäť si dajme nejakú pauzu, kde sa rozhodneme robiť niečo, čo nás baví. My máme právo byť šťastní aj v tých dlhých a nudných dňoch. Len musíme prísť na to, čo nás šťastných robí. Pre niekoho je to nakupovanie, pre niekoho pivo, niekto radšej ostane chvíľu doma sám. Každý sme iný, ale všetci máme niečo spoločné. Právo na šťastie. Naozaj sa pokúsme zobudiť sa ráno a povedať si, že toto bude naozaj skvelý deň. Že si spravíme z niečoho radosť, že sa pokúsime urobiť niečo, čo nás poteší.

To je šťastie, ktoré si môžeme dovoliť my samy. Každý si ho predstavuje ináč, tak nech si ho aj každý ináč plní. Základom je, aby si ho naozaj plnil. Skúsme si vyčariť každý deň úsmev na tvári a možno si aj uvedomíme, že do vecí, ktoré sa nám tak nechcú robiť, nám to odrazu pôjde jednoduchšie. Pretože sme sa rozhodli neťažiť sa ešte zlou náladou, ale rozhodli sme sa ju vymeniť za šťastie.

Neprehliadnite