Úvod Kultúra Čo nás môže čakať na pracovnom pohovore?

Čo nás môže čakať na pracovnom pohovore?

21. júna 2019
Čo nás môže čakať na pracovnom pohovore?

Čo nás môže čakať na pracovnom pohovore?

Hľadaním pracovného miesta si prejde každý človek aspoň raz za život. Samozrejme, nechcenou súčasťou každého zamestnania sú aj nepríjemné časti, ako napríklad prvý deň v práci. Aby sme sa však dostali  k nemu, je potrebné, aby sme prešli pohovorom, či kolom pohovorov. Toto býva dosť častým kameňom úrazu mnohých uchádzačov. Niekedy sa môže stať, že si firma pripraví otázky, na ktoré čaká sebaisté a rázne odpovede, ktoré si však uchádzač nepripravil. Aké to sú a ako by sme na nich mali odpovedať, si prečítame nižšie.

Čím sa líšite od ostatných?

Táto otázka možno znie trochu divne, ale dôležité je, aby sme na ňu zodpovedali sebaisto. Aby sme vyvýšili naše kladné stránky, ktorými sa naozaj líšime od ostatných a tým zaujali našich potenciálnych zamestnávateľov. Teda, napríklad, môžeme povedať o sebe, že sme trpezliví a pedantní, čím dokážeme, že sme na prácu vhodní.

Čo viete o našej firme?

Tak táto otázka je jednoznačne zameraná na to, či máme vedomosť o budúcom zamestnaní, o ktoré sa uchádzame, alebo zaslanie nášho životopisu bol len „hod naslepo.“ Preto je dobré, ak si aspoň deň vopred prezrieme základné informácie o firme, v ktorej sa uchádzame o miesto, aby sme firmu prekvapili. Je dobré, ak samozrejme pridáme pár prídavných mien v superlatív, čím ukážeme, že si myslíme, že táto firma je najlepšia.

Aké sú vaše nedostatky?

Aj toto môže byť súčasť pohovoru. Cieľom tejto otázky je zistiť, aké sú naše záporné stránky a či si ich uvedomujeme. Vtedy je dobré byť sebakritický a zároveň povedať, čo robíme preto, aby sme naše slabé stránky eliminovali. Ak teda napríklad povieme, že našou zápornou stránkou je, že zvykneme všade meškať, dodajme, že na tento pohovor sme prišli načas (a aj to skutočne urobte, nech Vás nenachytajú) 😊

Čo nás môže čakať na pracovnom pohovore?

Čo nás môže čakať na pracovnom pohovore?

Samozrejme, je mnoho ďalších otázok, ktoré nás môžu zaskočiť, no podstata je vždy, aby sme odpovedali úprimne, no nie až príliš 😊 Je potrebné, aby sme si dávali pozor aj na to, že sa nás snažia dostať do stresových situácií, prípade, ak sa zaujímame o miesto nejakých technických pozícií, mali by sme očakávať aj to, že nás vyzvú, aby sme im ukázali svoje vlohy v nejakej praktickej časti pohovoru, ako je napríklad zvykom v marketingu predať pero potenciálnemu kupcovi. Vtedy je naozaj podstatné sa sústrediť a ukázať všetko, čo dokážete. Tak držíme palce na pohovoroch a dúfame, že budú len úspešné. Pochváľte sa s Vašimi úspechmi či trapasmi v komentároch.

Neprehliadnite