Ako vyprať?
Pranie. Častý problém ľudí žijúcich na internáte. Prečo? No lebo dôjsť na víkend k rodičom s plnou taškou vecí na pranie, bez toho, aby sa mamka sa sťažovala, že keď si vieme tak samostatne žiť na internáte, prečo by nám ona mala prať, je niekedy dosť náročné. Keďže nežijeme v Amerike, takisto nemôžeme fungovať systémom spoločnej práčovne, ktorú vidíme v amerických seriáloch, napríklad v našom obľúbenom, Friends. Tak ako teda prať bez toho, aby sme museli otravovať celý dom každý víkend, čo prídeme?
Ako prvé je dobré začať s triedením bielizne. Teda vysypať všetko na zem a roztriediť ju podľa farieb, teda na biele, čierne a farebné. Ak sa nám toto nechce robiť zakaždým, najnovším vynálezom sú koše na bielizeň, na ktorých je už priamo napísané, kde hádzať akú farbu, a teda triedenie je jednoduchšie. Pranie nie je také komplikované, ako sa zdá. Nie je to proces náročný ako varenie, nemusíme celý čas sedieť pri práčke a sledovať, ako sa točí. No, teda, v rámci prokrastinácie, ktorej sme sa venovali tu: 7 účinných trikov, ako si poradiť s prokrastináciou, môžeme 😊 Ale štandardne stačí len nahádzať do nej veci, zapnúť ju a čakať na skončenie zvoleného programu. Potom nám práčka svojim signálom oznámi, že je koniec a bielizeň máme vyvesiť. Je dobré, aby sme ju vybrali už hneď po vypratí, lebo neskôr sa môže stať, že zatuchne a prať musíme znova.
Čo pridávať do prania? Odpoveď je samozrejme individuálna. Niekto pridáva prášok na pranie. Vybrať si môžeme na biele, farebné odevy, na vlnené… Citliví jedinci, ľudia s kožnými ochoreniami alebo malé deti majú pokožku náchylnú na niektoré pracie prostriedky. Ak sa nám nepáči možnosť prášku na pranie, potom je tu alternatíva pracích kapsúl či gélov. Pre lepšiu vôňu ešte môžeme pridať aviváž a vybrať si, akú vôňu chceme. Väčšina ľudí používa také aviváže a prášky na pranie, na aké sú zvyknutí po dlhé roky z domu. Zvykli sme si totiž už na vôňu našej bielizne a nejako sa nám to už meniť nechce.
Už len taká malá ekologická poznámka. Nejde o to, že pri akej vysokej teplote perieme, tým bude bielizeň lepšie vypratá. Pri 20 ºC sa nám bielizeň vyperie rovnako dobre ako na 40 ºC, ale naša práčka spotrebuje menej energie na vytvorenie tepla. Tak teda, už žiadne otravovanie mamky ohľadom prania, teraz to zvládneme už sami 😊