Upratovacia čata
Časté upratovanie je (zlo)zvykom v každej domácnosti. Avšak po príchode na vysokú školu a okamžitého ubytovania sa na internáte, či v byte, ktorý zdieľame s našimi spolubývajúcimi, sa na chvíľu na takúto povinnosť zabudne. Potom je to už iba súťaž, kto si prvý všimne neporiadok v byte a kto sa do toho prvý pustí. Preto prinášame zopár rád, ako sa postarať o vaše kuchynské spotrebiče, aby sme sa v našom byte cítili pohodlne.
Chladnička
Je dobré, aby sme vyberali police, na ktorých sa nachádzajú suroviny pravidelne, približne raz do mesiaca. Mali by sme ich dôkladne umyť mydlom a teplou vodou. Pred opätovným vrátením späť do chladničky ich poriadne opláchnime a môžeme naspäť poukladať suroviny. Vnútornú časť chladničky je možné utrieť zmesou octu a vody. Uistime sa, že sme poriadne poutierali aj vonkajšiu časť chladničky, najmä rukoväť. Raz alebo dvakrát do roka vytiahnime chladničku von a povysávajme chladiace prvky vzadu. Týmto sa stane chladnička oveľa efektívnejšia a bez zápachu.
Mraznička
Internátne chladničky často nie sú tie super-extra-špeciálne-samorozmrazovacie, ako máme doma. Spravidla to bývajú vyradené kúsky od babičky, ktoré je nutné manuálne rozmrazovať. Z namrazenej mrazničky vytiahneme všetky predmety a vložíme ich do chladiacich vrecúšok (ideálne však je, ak si požičiame na chvíľu mraziaci priestor niekoho iného, pretože raz rozmrazené veci stratia tvar a často aj chuť). Vložíme do misy horúcu vodu, aby sme pomohli rozmrazeniu ľadu, a akonáhle sa začne topiť, vysekajme všetok ľad pomocou škrabky na ľad (pozor na tĺčiky na mäso, ostré nože) Námrazu môžeme nechať aj samovoľne sa rozpustiť, no bude to trvať dlhšie. Uistime sa, že sme položili nejaké noviny alebo uteráky na zem, aby sme nevytopili susedov pod nami. Keď sa ľad roztopí, vyberieme všetky regály a poličky, ktoré máme v mrazničke a umyjeme ich v teplej mydlovej vode. Rovnako, ako chladničku, aj mrazničku je dobré raz alebo dvakrát za rok vytiahnuť vonku a povysávať vnútro pre lepšiu výkonnosť.
Rúra
Po každom použití rúry je dobré ju utrieť handrou a teplou vodou (nie ihneď po dopečení, aby sme zabránili popáleninám). 😊 Môže to znieť zdĺhavo a únavne, ale je dôležité vyhnúť sa veľkej nečistote v domácnosti, ktorú by sme potom museli nejako chemicky ošetriť. Ak sa naša rúra stane obzvlášť špinavou, vytvoríme hustú pastu zo sódy bikarbóny, porozotierame ju po celej rúre a necháme na noc pôsobiť. Ráno, hneď ako vstaneme, len ju trochu s vypláchnutou handrou vyčistíme a „vualááá“, je to hotovo.
Drez
Je dobré, aby sme ho umývali aspoň raz za deň teplou vodou a saponátom. Dezinfikujeme ho každý týždeň tak, že použijeme aj bielidlo či inú dezinfekciu. Dávajme si pozor aj na problematickejšie miesta, ktoré sú často tie najmenej nápadne, no ukrýva sa tam najviac špiny – teda výlevky. Padne nám tam často kúsok jedla, vlasy…
Ak začneme používať tieto jednoduché pravidlá, už čoskoro budeme môcť vidieť ten progres v našej kuchyni. Pokúsme sa spojiť sily s našimi spolubývajúcimi, aby sme na to neostali sami a aby boli práce rovnomerne rozdelené. Upratovanie ide hneď jednoduchšie a všetko je zrazu čistejšie. A povedzme si pravdu, najčastejšie sa do upratovania púšťame vtedy, keď sa máme učiť či písať seminárku 😊