Úvod Motivácia a učenie 7 účinných trikov, ako si poradiť s prokrastináciou

7 účinných trikov, ako si poradiť s prokrastináciou

13. februára 2018
7 účinných trikov, ako si poradiť s prokrastináciou

„Už len chvíľku si zahrám túto hru a pôjdem sa konečne učiť.“ Spoznali ste sa? Neustále odkladanie povinností má svoj presný názov – prokrastinácia (latinský názov crastinus znamená na zajtra). Prokrastinácia je deštruktívnym zlozvykom, ktorý brzdí náš rozvoj a úspech. Kým sú prázdniny, nie je čo riešiť. Ako si však počas semestra účinne poradiť s chorobným odkladaním povinností? Zostavili sme pre Vás 7 účinných trikov, ako zatočiť s prokrastináciou. Máme odskúšané na vlastnej koži 😊

1. Riešte svoj stres

Množstvo študentov odkladá dôležité povinnosti, pretože vedú stresujúci život. Okrem štúdia pracujú, pomáhajú rodičom, chodia cvičiť, na doučovanie, prax… Človek však potrebuje aj oddych a spánok, ale deň má len 24 hodín. Skracujeme si spánok aj čas, aby sme všetko stihli, čo je spúšťačom stresu. Požiadať o pomoc nie je hanbou.

2. Stanovte si plán

Diáre už nie sú len výsadou manažérov. Navyše, rôzne motivačné diáre plnia viacero funkcií, niektoré majú motivačné citáty a sú dizajnovo zaujímavé. Deň si plánujte tak, aby ste mali dostatok spánku. Vytvorený plán si kontrolujte a snažte sa ho dodržiavať.

3. Rozdeľte si svoje povinnosti do častí

Niekedy prokrastinujeme, pretože povinnosť je pre nás veľmi rozsiahla. Napríklad, potrebujete napísať desať strán diplomovky. V duchu si poviete, „desať strán? Čo tam budem písať?“ Povedzte si, napíšem tri a uvidím, ako mi to pôjde. Určite neostanete len pri jednej strane.

4. Robte si prestávky

Existuje množstvo zaručených metód, ako si urobiť pauzu. Neboli by sme však správnymi prokrastinátormi, keby sme sa týmito metódami riadili 😊 Ak budeme na seba príliš tlačiť, vyhoríme. Mobil je veľkým požieračom voľného času, pozrite sa do Google Play alebo App Store, nájdete množstvo bezplatných aplikácií, ktoré napríklad v stanovený čas vypnú v mobile všetky hry a obmedzia prístup k nim.

5. Urobte to teraz hneď!

Vybudujte si zvyk maličkosti vyriešiť ihneď. Nahromadené maličkosti tvoria jednu veľkú stresovú situáciu. Napríklad, ak viete, že potrebujete knihu z knižnice, rezervujte si ju hneď teraz, neodkladajte to na „potom“.

6. Dajte si záväzný termín

Píšete seminárku, bakalárku a sami neviete konkrétny termín konzultácie. Profesor len spomenul, že máte konzultovať osnovu práce. Sami si zadajte v diári konkrétny termín. Jednak budete mať dostatok času na štúdium a vyhnete sa časovému stresu, keď zrazu profesor oznámi termín odovzdania nasledujúci deň.

7. Stanovte si dosiahnuteľné ciele

Posledným našim tipom je stanovenie dosiahnuteľných cieľov. Ak si naložíte príliš veľa cieľov, činností a povinností do jedného dňa, vyhoríte a vrátite sa k prokrastinácii. Nezabúdajte na plánovanie odpočinku v dostatočnej dĺžke. A keď si skutočne neviete poradiť s prokrastináciou, zavolajte alebo napíšte nám, my Vám pomôžeme 😊 Seminárka, bakalárka či diplomovka riešená včas odbúra stres Vám aj nám.

Neprehliadnite