Úvod Štúdium Štúdium cez noc

Štúdium cez noc

5. decembra 2019
Štúdium cez noc

Štúdium cez noc

Sedíme vo štvrtok (použime pojem malý piatok, je to pozitívnejšie) v škole, pozeráme sa do nášho diáru a kontrolujeme si, čo všetko máme vedieť na budúci týždeň, koľko seminárok musíme napísať a koľko zápočtov nás čaká. Vyzerá to skvelo. Štyri zápočty a tri seminárky, to je taký priemer. Povieme si super, veď to stíhame. Určite?

V piatok skočíme niekde s priateľmi von a celú sobotu potom dospávame. Sme schopní si akurát tak pozrieť, čo sa musíme naučiť na pondelok. Takže na pondelok máme mať jednu seminárku a zápočet. Výborne, to úplne stíhame v nedeľu. Veď čo je to 10 strán! Deň má 24 hodín / 10 strán, jednu stranu dám za dve hoďky s prehľadom! Tak teda naša sobota večer je opäť strávená s priateľmi, ale už v miernejšom tempe. V nedeľu sa nám podarí vstať pred obedom, takže to považujeme za úspech. Najeme sa, pripravíme sa, že sa začíname učiť a zoberieme telefón do ruky. Chyba, to sme robiť nemali. Teraz vieme, že najbližšiu pol hodinu strávime chatovaním si s kamarátmi. Ale veď čo, času máme dosť. Aspoň si myslíme. Už máme pol tretej a my zapíname notebook. Čas napísať seminárku. Vieme, že nám to veľa času nezaberie, pretože má byť úplne jednoduchá, ale nakoniec to vôbec tak nevyzerá. Trápime sa, nevieme nájsť dostatok informácií a začíname byť v strese, pretože sme s týmto vôbec nerátali. Tak čo teraz? No nič, musíme si pohnúť. Povieme si, že seminárku necháme trošku na boku a začneme sa učiť. Tušíme, že máme vedieť prvé štyri témy. Veď to je v pohode, na tom nie je nič ťažké. Ale nikto nám nepovedal, že každá téma má 10 strán! To čo je? Ako to máme stihnúť? To sa naozaj nedá. Dnes to vyzerá na nočnú. Tak si teda pripravíme poriadne silnú kávu, radšej dvojitú a pustíme sa do toho. Čas beží a o šiestej si povieme, že by sme už mali dokončiť našu seminárku. Výborne, vieme prvú tému ako tak, tak prečo nie. Lenže jedna seminárka nám zabrala ešte dve hodiny, takže je osem hodín a naša únava prichádza. Robíme si ďalšiu kávu. Teraz to dáme. Čítame si ďalšiu tému a začíname sa potiť. Čo teraz? Ako to urobíme? Už si to budeme len čítať. Veď čo. Možno niečo dobre trafíme a ak nie, tak FX je takisto známka a opravný zápočet to istí.

Štúdium cez noc

Štúdium cez noc

Ako to nakoniec dopadne? Do polnoci nás to prestane baviť a ideme spať s čistým svedomím, že sa to naučíme na opravák. Príde tá osudná hodina, keď sedíme v učebni a čítame ten test. Ešte dobre, že je s možnosťami, možno niečo dobre tipneme. Tak s úsmevom na tvári pokrúžkujeme prvé, čo nám padne do oka a čo sme v poznámkach videli. A zrazu nám pípne známka. E. Kto je tu frajer? Načo sa učiť týždeň dopredu? Alebo budeme prezieraví a necháme naše povinnosti na profesionálov, ktorí nám seminárku spracujú na úrovni a vďaka nim pípne známka B. Dobré, však? 🙂

Neprehliadnite