Úvod Štúdium Študovať, či byť doma

Študovať, či byť doma

8. decembra 2019
Študovať, či byť doma

Študovať, či byť doma

Táto otázka je trošku komplikovaná a dalo by sa povedať, že hlavne pre maturantov, ktorým sa nepodarilo dostať sa na vysokú školu snov. Vtedy začínajú komplikované otázky, či si máme radšej zvoliť inú školu, alebo ostať radšej doma a pripravovať sa na prijímačky budúci rok.

Najlepšou prioritou na vykonanie rozhodnutia je si úprimne povedať, akým sme študentom. Sme poctiví študenti, ktorí sa vedia učiť sami od seba a nie sú na to príliš leniví? Alebo sme skôr typom, ktorý sa neprinúti len tak učiť a potrebuje niekoho, kto by ho k tomu motivoval? Ak sme si povedali, že sme tou prvou možnosťou, tak potom je pre nás lepšie byť doma. Vyberieme si teda možnosť, kde nemusíme chodiť do školy, o ktorú nemáme až taký záujem a môžeme si zvoliť aj inú aktivitu počas nášho učenia, aby sme sa z toho nezbláznili. Tou aktivitou myslíme zárobkovú činnosť, teda prácu alebo brigádu.

Študovať, či byť doma

Študovať, či byť doma

Je však podstatné, aby sa zamestnanie nestalo našou prioritou, lebo potom si na prípravu nenájdeme až toľko času a náš sen sa opäť rozpadne. Musíme si teda nájsť prácu, ktorá nás bude baviť, ale nemôže nás fyzicky ani psychicky vyťažiť, a to v takom zmysle slova, že prídeme domov úplne unavení, len sa osprchujeme, ľahneme a spíme, zajtra sa to zopakuje a takto to pôjde dookola. Naozaj je dôležité si hovoriť, že príprava je naša priorita. Ak sme sa rozhodli pre druhú možnosť, a teda takú, že sme študentom, ktorý musí mať nejakú motiváciu na učenie, vtedy je lepšie si vybrať nejakú vysokú školu, ktorá má obsah odboru podobný tomu nášmu. Dôležité je, že si uvedomíme, že v podstate študujeme niečo podobné tomu, čo chceme naozaj, a teda sme ostali v odbore, a po ďalšie, prinúti nás sa to naučiť. Pri takejto možnosti je dobré si nájsť nejaké doučovanie, ktoré nás bude pripravovať na prijímacie pohovory, a to nás donúti sa učiť už úplne. Zároveň si zvykneme na to, ako funguje vysokoškolský život, ako to vyzerá, čo  vlastne pojem skúška a zápočet znamenajú, či je tá príprava naozaj ťažká atď. Doslova si budeme užívať vysokoškolský život.

Samozrejme, že všetky rozhodnutia, ktoré vykonáme, majú byť dobré pre nás, a preto by sme sa nemali zamýšľať nad tým, čo chcú ostatní, ale čo chceme my. Vyberme si možnosť, ktorá sa pozdáva nám a nie našim známym. Zároveň, všetko, čo si vyberieme, má nejaké pozitívne aj negatívne stránky, je potrebné iba zvážiť, ktorým sme ochotní viac čeliť a pri ktorých vieme, že ich zvládneme.

 

Neprehliadnite