Úvod Štúdium Povinná výbava študenta fakulty športu

Povinná výbava študenta fakulty športu

2. decembra 2018
Povinná výbava študenta fakulty športu

Povinná výbava študenta fakulty športu

Ak sa vyberiete na fakultu športu, máme pre vás pripravený ťahák. Vopred však avizujeme, že nejde o najlacnejší špás.

V prvom rade si musíte vybrať odbor. V každom z odborov fakulty športu je rovnaká športová výbava. Športová taška, krátke športové nohavice, športové tričká, halovky, turfy samozrejme nesmú chýbať.

Povinná výbava študenta fakulty športu

Povinná výbava študenta fakulty športu

Tento rok otvorili na Fakulte športu na Prešovskej univerzite v Prešove nový odbor pod názvom Špeciálna pohybová príprava do bezpečnostných zložiek. Vo výbave ostali športová taška, krátke športové nohavice, tričká, halovky, turfy, ale pribudli kimoná. V tomto odbore sa špecializujú na prípravu k polícii, vojsku, hasičom, horským záchranárom, a všade, kde vyžadujú fyzickú aj psychickú zdatnosť a odolnosť.

No načo tie kimoná? Keď vás niekto zdrapí za tričko alebo krátke športové nohavice a stiahne vás na zem, ľahko sa stane, že vám tričko potrhá alebo natrhne kožu, čo dosť bolí. Kimono dodáva komfort. Je pružné, dá sa veľmi dobre chytiť a je takmer „neroztrhateľné“. Ak máte kimono zo 100 % bavlny, v zime je vám v ňom príjemné teplo a v lete zase chladí.

Kimoná sú využívané na hodinách pádovej techniky, prípravných úponoch a karate. Na týchto hodinách sa učí padať tak, aby ste si neublížili, ako spacifikovať a vážnejšie neublížiť súperovi, koľko sily využiť, aby sa zbytočne nepreťažovalo svalstvo, rôzne bojové techniky a systémy. Na týchto hodinách je všetko v rámci tréningu. Nie jeden nadšenec si teraz určite povedal „super, idem na tento odbor, tréning a žiadna teória“. To sme si mysleli aj my. Nemôžeme len trénovať a nič sa neučiť, ocitli by sme sa v pomyselnom praveku. K povinnej výbave študenta tohto odboru určite patria aj poznatky o ľudskom tele, teda celá anatómia človeka, či sú to kosti, svaly, ale aj hormóny atď. Taktiež máme základy všetkých atletických disciplín, keďže atletika je matkou všetkých športov. Posilňovňa a v nej kondičná príprava nemôže chýbať. Predstavte si policajta alebo nedajbože hasiča vyschnutého na kosť…

Povinná výbava študenta fakulty športu

Povinná výbava študenta fakulty športu

Do výučby je taktiež zahrnutá históriu športu, vývin a vývoj športov. Nemôžeme byť predsa nevzdelaní a majstri sveta, lebo sme z fakulty športu. Ani v tomto odbore sa nevyhnete seminárnym prácam, ktorých je neúrekom. V ďalších semestroch zase čaká streľba, plávanie, záchrana vo vode, takže už budú potrebné aj plavky. Prijímacie skúšky boli veľmi príjemné a tam sa ukázalo, kto na tento odbor má a kto nie. Zaplávať 100 metrov, spraviť Jacikov motorický test za 2 minúty, či zabehnúť „píp test“ by nemalo robiť žiadnemu adeptovi tohto odboru problém. Tak čo, trúfnete si?

Neprehliadnite