Úvod Štúdium Odísť alebo ostať?

Odísť alebo ostať?

3. mája 2020
Odísť alebo ostať?

Odísť alebo ostať?

Byť, či nebyť“. Toto bola otázka skôr pre Hamleta. Nás už v dnešnej dobe trápi niečo iné, a tým je deň skúšky. To ráno, keď sa zobudíme a uvedomíme si, čo nás čaká. Zrazu sa nám v hlave vynoria všetky spomienky, ako sme sa namiesto učenia zabávali a robili všetko iné. Obleje nás pot a začneme sa zamýšľať nad tým, či to radšej nevzdáme. Či nebude lepšie, keď sa tam vôbec nedostavíme, a tým pádom sa vyhneme zbytočným trapasom. Uvedomíme si však, že by nám prepadol termín. To sa nám prestáva pozdávať, však? Tak vtedy začneme rozmýšľať nad tou najzákernejšou myšlienkou. Prídeme, potiahneme, prečítame, položíme odchádzame. Je toto lepšie ako ísť skúsiť odpovedať?

Nie. Aj keď mnohokrát sme už takto rozmýšľali, mnohokrát sa nám to pozdávalo, možno sme to aj skúsili. Opýtame sa len jednu otázku. Prečo a aký to má význam? Rozhodneme sa na tu skúšku nakoniec dôjsť. Prejdeme si celým tým stresom, kým čakáme vonku. Dostaneme sa dnu len preto, aby sme si potiahli otázku, položili ju a odišli? Tak to sme vôbec nemuseli ani chodiť. Menší trapas by bolo aj to, keby sme neprišli vôbec. Ušetrili by sme si tým stres a cestu. Takže. Ak sa dostaneme dnu, mali by sme sa aspoň pokúsiť odpovedať. Teda vyzeralo by to takto. Prídeme tam, potiahneme si číslo. Zistíme, že sme si vytiahli presne to, čo sme chceli, a teda, že tam je aspoň nejaká šanca na Ečko. Sadneme si do lavice a začneme písať prípravu. Pokúsime sa napísať všetko, čo vieme, čo nám napadne, hoci aj niečo, čo nemusí byť dobre. Počkáme si, kým naša príprava skončí a ideme odpovedať. Táto časť už závisí aj z veľkej časti od profesora. Dôležité je však, aby sme sa chytali všetkého, čo nám rozpráva a snažili sa dokončiť jeho myšlienky, prípadne dodať svoje. Takto má profesor pocit, že máme predstavu o čom rozprávame, len sme si možno vytiahli otázku, ktorá nám veľmi nesadla. My sa však musíme tváriť, že všetko vieme a že nás nič neprekvapí. Tu je najdôležitejšie to, či si profesor povie, že vidí, že sa snažíme a mali sme aspoň trochu tušenie, čo sme rozprávali, alebo sa rozhodne, že naše informácie boli nedostatočné. Ak sa rozhodne pre prvú možnosť, môžeme skákať po plafón. Ak pre druhú, je dobré, aby sme si vstúpili do svedomia a povedali si, že sa budeme viacej učiť nabudúce.

Odísť alebo ostať?

Odísť alebo ostať?

Možno to nebude také jednoduché sedieť tam s myšlienkou, že toto sme pokašľali, ale určite nás to bude menej vytáčať než to, že sme sa to rozhodli len tak vzdať. Ak sa stane, že nám to nevyšlo, nič sa nedeje a pokračujeme ďalej. Ale keď sa pošťastí, nebudeme si vyčítať, že sme to chceli vzdať.

Neprehliadnite