Úvod Kultúra „Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale čo dokážeš v živote.“

„Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale čo dokážeš v živote.“

15. apríla 2019
„Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale čo dokážeš v živote.“

„Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale čo dokážeš v živote.“

Ako študenti neustále počúvame otázky typu: „Ako v škole? Už máš po skúške? Maturita urobená?“ A potom máme ďalšie otázky, ktoré počúvame od rodičov každý deň, ako napríklad: „Päťka z fyziky? To mi vysvetli. Učíš sa? Prečo sa stále hráš na tom telefóne? Úlohy máš hotové? Ako to, že nemáte žiadne úlohy?“ Všetci však dobre vieme, že známky, alebo aj škola, sú len odrazovými mostíkmi na ceste do života. Veď kto sa nás v zamestnaní  bude pýtať, akú známku sme dostali na vysvedčení v treťom ročníku z matematiky na strednej škole. Kto si to má pamätať? Nikoho to nebude zaujímať.

Život totižto nie je o škole. Áno, škola nám ponúka základné vzdelanie do života, no škola života je úplne niečo iné. Škola života nás pripravuje na realitu sveta, do ktorého patríme. Tak, ako povedal Albert Einstein: „Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale čo dokážeš v živote.“ S týmto výrokom nám neostáva nič iné, len súhlasiť. Aj keď sme možno boli v škole najlepší, v zamestnaní to tak už byť nemusí. Tam nikoho nebudú zaujímať naše známky. Tam ich bude zaujímať náš výkon, a teda im bude jedno, či sme na základnej alebo strednej škole mali samé jednotky. Na škole nás nenaučia správne podať daňové priznanie.  Aj toto je vec, ktorú sa musíme naučiť sami. Na škole nám nevytvoria názor o svete, politike, ekonomike. Áno, uvedú nás do obrazu, ponúknu nám inšpiráciu, aby sme vedeli, ako to prebieha vo svete, no vytvoriť si názor, to už je na nás. Takisto naše správanie. Škola tu nie je nato, aby nás vychovávala, škola tu je nato, aby nás naučila počítať, písať, čítať, poskytnúť nám vedomosti z každej sféry alebo oblasti života. Takže, ako náhle zatvoríme brány školy, či už s maturitným vysvedčením alebo s diplomom, začíname odznova. Už nikto nebude vedieť, kým sme, kým mu neukážeme našu prácu. Kým niečo nevybudujeme. Kým nedokážeme, akí sme. V živote treba ukázať, ako sme nápomocní, priateľskí, pracovití, ako si stojíme za slovom a že po nás bude vždy kvalitná práca. Podľa toho nás ľudia začnú súdiť. Nie podľa toho, že sme mali čisté vysvedčenie celé naše štúdium. Preto sa aj snažme ukázať, kým sme naozaj, nie sa zbytočne pretvarovať a potom vysvetľovať ľuďom, že takí nie sme.

„Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale čo dokážeš v živote.“

Vzdelanie je potrebné. To je pravda, ale aj Alberta Einsteina vyhodili zo školy, z dôvodu zlých známok a aha, jeho rovnica E=mc² je známa až doteraz. V škole mu však takisto nevysvetlili, ako funguje život, ako sa presláviť. Na to musel prísť sám. Tak ako aj my. Preto sa musíme snažiť, aby sme boli stále sami sebou, nepretvarovali sa a život si pre nás pripraví cestu, aká nám patrí.

Neprehliadnite