Úvod Kultúra Maturanti so šťastím?

Maturanti so šťastím?

17. mája 2020
Maturanti so šťastím?

Maturanti so šťastím?

Situácia, ktorá sa na Slovensku udiala, je výnimočná. Je to niečo, čo sa neopakuje každý rok. Vďakabohu. Samozrejme, že s núdzovým stavom prišli aj nové opatrenia. Dosť veľa vecí sa zmenilo. Veci, ktoré ovplyvnili aj nás, študentov. Odrazu fungujeme na online škole cez edupage, prípadne systémom homestudy, na ktorý sme asi nikdy neboli zvyknutí. Niektorým vysokým školám sa už predlžuje semester. Samozrejme, že sa to dotklo aj študentov základných škôl, ktorí sú ukrátení o Monitor. Potom sú tu maturanti. Tí, ktorí sa tento rok nebudú musieť stretnúť s testom NÚCEMu. Deti šťasteny. Ináč a jednoduchšie povedané, písomná časť maturitnej skúšky sa pre nich ruší.

Maturita je skúškou považujúcou sa za medzník v našich životoch. Naši rodičia sa s touto časťou maturít nestretli, ale už je to pár rokov, čo sa stala súčasťou našich životov. Polovica z nás sa tvári, že nás to mrzí, veď sme sa už toľko na to pripravovali. Ale ruku na srdce. Kto by sa nepotešil, že sa vyhol jednému z najťažších testov v našich životoch? Samozrejme, že budú aj oveľa zložitejšie. Milí maturanti, tešte sa na vysokú školu. Potom tu je tá druhá polovica, ktorá s úsmevom na tvári dáva najavo, že im to absolútne neprekáža. Zbavení písania slohu a testu. Tomu sa vraví šťastie. Na čo si je však potrebné dávať pozor? Predsa na ústnu časť maturitnej skúšky. Keďže sa nám nejako predĺžil voľný čas, ktorí máme tráviť doma, bolo by aj vhodné, keby sme ho trávili nejako efektívne. Čo to znamená? Predsa učením. Samozrejme, že opäť polovica z nás si povedala, že prečo sa má teraz hneď učiť, veď písomné matury nie sú a ústne sa posunuli. (ústne matury sa rozhodnutím vlády zrušili poz. článok aktualizovaný) Ono to tak nevyzerá, ale naozaj je toho na tú ústnu časť dosť veľa. Možno si povieme, že to sme už všetko preberali, čiže kde je problém. Problém je v tom, že to bolo vysvetľované štyri roky. Teraz to máme vedieť všetko na jeden deň. Potom tu máme ešte prijímačky. Takisto nie je nutné, aby sme ich podceňovali. Je už úplne jedno, na akú vysokú školu sú. Sme v obrovskej výhode, pretože ten čas, ktorý by sme mali sedieť v lavici, momentálne sedíme doma a môžeme si ho rozložiť, ako chceme a učiť sa koľko chceme.

Maturanti so šťastím?

Maturanti so šťastím?

Je potrebné, aby sme tieto veci nebrali na ľahkú váhu. Je to výhoda, ktorú treba využiť a nie premárniť. Je úplne pochopiteľné, že odrazu máme potrebu robiť milión iných vecí. Vstávame o desiatej, raňajky vynechávame a kým sa spamätáme, už je večer a nič sa nám nechce. Preto zdvihnime kotvy a hor sa učiť. Skúste sa nám do komentárov priznať, kto sa poctivo učí a kto nie, prípadne aj čas, kedy sa vám najlepšie učí, kedy vám to páli.

Neprehliadnite