Úvod Motivácia a učenie Kedy začať písať záverečnú prácu?

Kedy začať písať záverečnú prácu?

15. mája 2019
Kedy začať písať záverečnú prácu?

Kedy začať písať záverečnú prácu?

Letný semester sa pomaly končí a s ním nás čaká aj mnoho typicky študentských povinností. Len samé zápočty, skúšky. Ak nie sme v končiacom ročníku, na záverečnú prácu ani nepomyslíme. Veď kto normálny si popri učení (a žúroch) nájde čas na niečo, čo odovzdáva až o rok? Zbystrite pozornosť, prinášame overenú radu 😊

Aj keď sa to zdá byť nelogické, začnite s diplomovkou alebo bakalárkou už teraz, hoci ju odovzdávate až o rok. Skúšok je stále rovnako veľa, či dokonca viac, inak tomu nebude ani v končiacom ročníku. Neustálou prokrastináciou si koledujeme o čumenie do monitora celé noci s výsledkom dve nové A4. Treba nám toto?

Vyberte si tému diplomovky alebo bakalárky už teraz. Máte si z čoho vyberať a ak viete, že niečo je Vašou silnou stránkou, oslovte obľúbeného školiteľa alebo školiteľku s návrhom vlastnej témy. Bude sa počítať Vaša iniciatíva a zároveň môžete už teraz začať rozmýšľať nad osnovou či dotazníkom.

Samozrejme, k písaniu takých veľkých prác patrí aj robenie častých chýb. Nemusia to byť cielené chyby, ale ak niečo začneme písať a nechceme, aby nám ušla myšlienka, kašľať na všetky gramatické chyby, skontrolujú sa neskôr. Dôležité však je, aby bol aj čas na to „neskôr“. Veď odovzdať prácu s toľkými chybami, to až pri srdiečku zabolí, však? Preto je lepšie si ju napísať skôr a potom aj niekoľko krát prekontrolovať, aby sme sa vyhli takýmto nepríjemnostiam. Ak si nie ste istí gramatikou alebo štylistikou, pomôže Vám

Kedy začať písať záverečnú prácu?

Kedy začať písať záverečnú prácu?

Nezabúdajme, že prácu je potrebné prekonzultovať so školiteľom. Nie raz, ani dva razy. Minimálne tri, ideálne s tretinami práce. Komunikujte vždy s už napísanou časťou. Mnoho vysokých škôl dáva jeden či dva potrebné kredity práve za aktivitu a konzultácie. Nechceme predsa deň pred odovzdaním práce, celí spotení a nevyspatí počuť od školiteľa strohú vetu: „celé zle, prerobiť“ alebo „pán kolega, skúste to o rok a lepšie.“ Ach jeej, no nemohli sme si radšej nechať viac času na napísanie? Veď to až bolí, keď si uvedomíme, akí sme leniví.

Nesmieme vynechať aj takú dôležitú vec, ako je viazanie prác. Pripomíname, že nie sme jediní, ktorí sa rozhodli si prácu ísť vytlačiť, ale je tu ešte ďalších pár tisíc študentov, ktorí musia urobiť toto isté, a teda z 15 minútového viazania práce sa to môže posunúť na pár dní. Takže, čo môžeš ísť dať zviazať dnes, neodkladaj na zajtra.

Spomeňme si, koľko krát sme si už nechávali veci takto na poslednú chvíľu. Stojí nám za to všetok ten stres? Nie je lepšie radšej začať skôr, než potom plakať, že to nezvládame a nestíhame, ale pritom len plačeme, lebo sme si uvedomili, že sme leniví, a jediní, na koho sa môžeme hnevať, sme my sami? Veď deň odovzdania záverečnej práce raz príde. A že Vám to písanie nejde? Tak to nechajte na iných, na profesionálov, ktorí písanie prác povýšili na vyšší level. Tam Vám nehrozí veta: „pán kolega, skúste to o rok a lepšie.“

Neprehliadnite