Úvod Kultúra Čaro Vianoc

Čaro Vianoc

28. decembra 2019
Čaro Vianoc

Čaro Vianoc

Prvé počúvanie vianočných piesní, Mariah Carey sa opäť dostáva do popredia hitparád vo všetkých rádiách, na uliciach svietia vianočné ozdoby, trhy nám ponúkajú rôzne druhy vareného vínka, punču, či výborne opečenú klobásku. Na Štedrý deň si všetci sadneme za stôl, najeme sa dobrôt, ktoré nám naše mamky pripravili a pôjdeme si rozbaľovať naše darčeky. To všetko nám dáva najavo, že sú Vianoce. Ale naozaj sú tieto sviatky iba o tom?

Určite nie. Keď sme boli malí, určite sme to vnímali takto. Teda samozrejme okrem toho vareného vína. Celé Vianoce sa pre nás točili iba okolo darčekov. Písali sme listy Ježiškovi, prosili sme ho, aby nám doniesol tie najväčšie a najdrahšie hračky. Neuvedomovali sme si, že Vianoce sú úplne o niečom inom. Časom sme ale vyrástli. Ježiško pre nás prestal existovať a my sme si začali uvedomovať, o čom to je. Keď sa teraz tak zamyslíme. Sme študenti, ktorí bývajú na internátoch. Domov možno niektorí až tak často nechodíme, buď kvôli škole, alebo práci, v ktorej sme cez víkend. Ale na čo sa najviac tešíme, keď prídeme domov? Na to, že sme doma. Ale to sme si začali uvedomovať až teraz.

Čaro Vianoc

Čaro Vianoc

Zrazu pre nás prestali byť darčeky podstatné. Je nám naozaj jedno, čo dostaneme. Ponožky nás potešia, pretože tie staré sú už deravé a na intráku už pomaly žiadne nemáme. Kde sú tie časy, keď sme si želali ten najnovší model autíčka, alebo Barbie s tými najkrajšími šatami? Tie časy sú už preč. Tešíme sa, že prídeme domov, porozprávame sa s rodičmi o tom, ako sa nám darí v škole, oni nám zasa povedia, ako sa darí im. Stojíme v kuchyni a pomáhame mamke robiť kapustnicu, pretože chceme obkukať ten fajný recept, ktorý si môžeme potom spraviť na internáte, keď dostaneme chuť. Že sa potešíme, keď rodičia uvidia, čo sme im kúpili na Vianoce, pretože vieme, že je to niečo, čo potrebovali, čo sa im zíde. Tešíme sa na spoločné návštevy, keď stretneme po naozaj dlhom čase celú rodinu. Až teraz si uvedomujeme, že sme už vyrástli. Pretože veci, ktoré boli pre nás niekedy prioritou, sú už teraz úplne nepodstatné a nezaujímavé.

O tomto sú Vianoce. O čase, ktorý si máme vážiť, pretože konečne môžeme byť s rodinou, konečne si môžeme užiť to, že sme doma, v našej posteli, v našej izbe. Že sa porozprávame s ockom pri nakupovaní vianočného stromčeka. Na to, ako si ho spoločne celá rodina vyzdobíme, tak, ako kedysi. Na vyberanie vianočného kapra a mnoho ďalších tradícií, ktoré má každá rodina iné, ale základ je stále rovnaký. Tešíme sa na to, že môžeme byť spolu.

Neprehliadnite