Úvod Inšpirácie Čaj

Čaj

26. februára 2019
Čaj

Čaj

Nápoj, ktorý je zvolený na príjemné chladné večery. Azda ani nemusíme písať, že čaj má neskutočne veľa druhov, príchutí. Môže byť sypaný, balený, čierny, biely, zelený… Už naše staré mamy vedeli dávno pripraviť výborný teplý čaj z byliniek, ktoré natrhali a vysušili vlastnoručne ony. Presne vedeli, ktorá bylinka čo lieči, ktoré sa môžu kombinovať, ktoré sú zase nevhodné na pitie… Dokážeme to aj my dnes? No, takú mätu isto poznáme, z mojita, však? 😊 Ak nie, práve sa pozeráte na krátky súhrn čajov z byliniek, ktoré majú blahodarné účinky.

Prvý v ponuke máme harmanček. Na čo slúži harmančekový čaj? Poznáme ho aj pod názvami  kamilka, či rumanček, no stále je to to isté. Táto bylinka má protizápalové účinky, pomáha v boji so stresom, upokojuje, zmierňuje podráždenosť. Takisto pomáha aj pri trávení, zmierňuje pocity úzkosti a takisto dopomáha aj k pokojnému spánku.

Ďalšia na zozname je medovka. Táto bylinka má podobné účinky ako tá predchádzajúca. Najväčším benefitom tejto bylinky je to, že nevedie k ospalosti. Je to hlavne z dôvodu, že upokojuje nervy, takisto pomáha pri tráviacich ťažkostiach a problémoch.

Ak nás bolí krk, možno to bude preto, že pijeme nedostatok malinového čaju. Znie to divne? Naopak, je to pravda. Odvary z malín pomáhajú pri infekciách krku. Neodporúča sa veľmi piť, vhodnejšie je kloktanie.

Čaj

Čaj

Ak prídeme do kaviarne a objednáme si bylinkový čaj, čo prvé nám prinesú? Mätový čaj. Nejaké pozitíva tejto bylinky? Určite sa ich zopár nájde. Na prvé miesto určite zaraďujeme účinnosť voči chrípke, nachladnutí a nevoľnosti. Mätový čaj nemusí byť podávaný len v čajových vrecúškach, no takisto je dobrý aj z čerstvo natrhaných lístkov.

Ako riešiť prevenciu voči nachladnutiu? Veľmi jednoducho. Stačí pár šálok čaju zo šípok. Považuje sa totižto za vitamínovú bombu vo svete. Šípky obsahujú veľmi veľa vitamínu C, ktorý je účinný v boji proti prechladnutiu. Dokonca sa hovorí, že tento čaj nám môže skrátiť aj dĺžku choroby, čo nám počas vysokej školy dosť pomôže, keďže pár absencií môže pre nás znamenať opakovanie predmetu.

Určite by sa našlo mnoho ďalších bylín, ktoré majú rôzne účinky na náš imunitný systém, no tieto sú asi tie najzákladnejšie, s ktorými sa stretávame každodenne. Ak sa nám náhodou zažiada čerstvého čaju, prípadne zo sušených byliniek, takéto vymoženosti je možné zakúpiť aj v rôznych obchodoch so zdravou výživou, takže žiadne obavy. Už len zapnúť rýchlo varnú kanvicu, zaliať si čaj sadnúť si pred telku a relaxovať. Veď letný semester sa pomaly blíži….

Neprehliadnite