Úvod Inšpirácie Ako nás obchody vedia prekvapiť

Ako nás obchody vedia prekvapiť

2. decembra 2019
Ako nás obchody vedia prekvapiť

Ako nás obchody vedia prekvapiť

Je koniec novembra. Krásny mesiac, síce už trošku chladný, ale predsa má svoje čaro. Pomaly sa zvianočnieva, v mestách sa inštaluje vianočná výzdoba, dni sú kratšie a kratší je aj čas do ukončenia zimného semestra. Aká krása, však? Čoskoro budú všetky nudné a nepodstatné prednášky a semináre za nami, už nikdy ich neuvidíme, žiadne nezmyselné zápočty, pri ktorých sme sa potili ako po 20-minútovom kardiu. Už nič také. Príde čaro Vianoc. Ale prečo na neho myslíme tak skoro? My vieme prečo. Pretože nám nedávno prišli do schránky letáky obchodných reťazcov s „aktuálnym“ tovarom.

Keď sa nad tým zamyslíme, tak je to naozaj smiešne. Sme niekde na začiatku novembra, tesne po dušičkách a v októbri sme už listovali letáky, kde bola dvojstránka plná kahancov v zľave, na ďalšej dvojstránke nás čakali Halloweenské masky, veď predsa aj to je sviatok, ktorý oslavujeme, a na posledných troch dvojstranách už začal vianočný výpredaj. Fakt? Vianočný výpredaj v novembri? Veď to je až strašidelné. Televízie už začínajú byť plné vianočných reklám a výpredajov, na každej internetovej stránke nám vybehne nejaký produkt, ktorý sa naozaj oplatí kúpiť pre našich blízkych, veď čoskoro sú tu Vianoce.

Ako nás obchody vedia prekvapiť

Ako nás obchody vedia prekvapiť

Nie sú! Vianoce sú tu až o mesiac. Tak prečo nám už do schránky prišiel aj Dráčik, ktorého hrúbka sa dala prirovnať k našim skriptám, ktoré sme sa tak horlivo učili celý mesiac. Naozaj niečo neskutočné. Deti už píšu listy Ježiškovi a každý deň sa len pýtajú, kedy budú Vianoce. Pomaly si začíname robiť zásobné nákupy na sviatky, keď obchody budú zavreté. Veď len tak, do istoty. Ale je to naozaj potrebné? Za to všetko môžeme ďakovať len obchodným reťazcom, ktoré nás vedia predčasne informovať o nastávajúcom sviatku. Čo to bude v januári? Plagáty, na ktorých je popísané: Pozor! Blíži sa Veľká Noc. No ďakujem pekne. Alebo nás môžu rovno opäť začať pripravovať na Vianoce, veď sú naozaj za dverami. Za dverami, ktoré treba otvoriť 365krát. To zbehne ako voda. Žartujeme, času je naozaj dostatok a Vianoce až v nedohľadne.

Skúsme sa niekedy zastaviť a uvedomiť si, že ak sme podľahli už predvianočnej panike, je ešte príliš skoro. Ešte príliš veľa dní si môžeme užiť bez myšlienky na to, čo všetko je nám potrebné nakúpiť a či máme pre každého darček. Ešte si môžeme spraviť osem krásnych výletov namiesto chodenia po obchodoch a hľadaním dokonalého darčeka mesiac dopredu. Ešte môžeme stráviť osem voľných dní v blízkosti našej rodiny bez toho, aby sme ju vyháňali z domu, pretože musíme pobaliť darčeky. Ešte máme príliš mnoho času, tak si ho vážme a vychutnávajme.

Neprehliadnite