Úvod Motivácia a učenie Ako a čo nám zlepší pamäť pri učení?

Ako a čo nám zlepší pamäť pri učení?

13. februára 2018
Ako a čo nám zlepší pamäť pri učení?

Táto otázka je jedna z najčastejších pre študentov stredných, či vysokých škôl, keď im už neostáva veľa času na prípravu, ale kapacita vedomostí je stále rovnaká, aj keď by mala stúpať. Niektorí si jednoducho povedia, že sa to nedá. Ale to nie je celkom pravda. Každý z nás má výbornú pamäť, len je potrebné prísť na to ako funguje. Preto vám ponúkame 4 výborné rady ako si zlepšiť pamäť počas štúdia.

Základom sú priehľadne napísané poznámky, alebo materiály, z ktorých študujeme

To znamená, nie husto napísaný text, využívať rôznofarebnosť, teda zvýrazňovanie termínov rôznymi farbami, tak aby si to študent, keď sa na to pozrie, čo najjednoduchšie zapamätal. Dodáva to textu jednoduchosť, takže dané učivo nepríde zrazu až také komplikované a odstrašujúce.

Ďalším takýmto „zlepšovákom“ môžu byť asociácie

Teda mimovoľné združovanie prvkov psychiky, medzi ktorými bola predchádzajúcim aktom mysle vytvorená súvislosť. Tieto súvislosti vôbec nemusia byť logické. Ide o to aby ste si to čo najjednoduchšie zapamätali. Skúste zapojiť zmysel pre humor, niečo, čo máte radi, nejaké kontrasty. Môže to byť zábavné, ale hlavne praktické.

Bolo by dobré, keby ste zistil ako pracuje Vaša pamäť

Každá je totižto iná, teda na každú platí iná metóda. Niektorým je lepšie, ak si učivo nahlas opakujú. Iným zasa pomáha ak si všetko zapisujú a prepisujú. Sú aj takí, ktorí radi počúvajú, teda im je lepšie, ak sa nahrávajú a potom si to vypočujú. Preto je dobre, ak si každú z týchto techník vyskúšate a tá, pri ktorej ste sa najviac naučil, je tá, ktorú by ste mali praktizovať.

Vyberte si vhodné podmienky

Posledný bod, ktorý je ale rovnaký dôležitý ako tie predchádzajúce, je, aby ste si vybrali vhodné podmienky. To znamená,  že by ste si mali nájsť miestnosť, kde máte pokoj. Ak máte otravných susedov, alebo súrodencov, môžete si pustiť hudbu, aby ste neboli vyrušovaný. Niektorým sa dobre učí pri klasickej hudbe, ktorá ich nijako nerozrušuje, no skôr naopak, pomáha im sústrediť sa. Taktiež je dobre, aby ste sa zbavil prebytočných predmetov na Vašom stole, s ktorými by ste sa po hodine intenzívneho učenia začali hrať, bez toho aby ste si to uvedomovali. Totižto sústredenie je základom pre krátkodobé zlepšenie pamäte.

A hotovo. Ak ste na konci tohto textu, museli ste si prečítať aspoň jeden z bodov, to znamená, že ak ho vyskúšate, určite Vám pomôže. A ak nie, skúste vyskúšať ďalší. Tak veľa šťastia.

Neprehliadnite