Techniky varenia
Ocitli sme sa na internáte, konečne pocit slobody, voľnosti, nespútanosti a – prázdneho brucha. Predtým, ako začneme s prvými pokusmi varenia, prečítajme si o základných technikách varenia:
Pečenie. To zahŕňa aplikáciu suchého konvenčného tepla na vaše jedlo v uzavretom prostredí. Suché teplo spojené s procesom pečenia spôsobuje, že vonkajšia časť potraviny je hnedá a udržuje vlhkosť. Pečenie sa pravidelne používa pri príprave pečiva, chleba a dezertov 😊.
Vyprážanie. To znamená príprava jedla v tuku. Avšak existuje niekoľko variácií smaženia. Hlboké vyprážanie je také, kde je jedlo ponorené úplne do horúceho oleja. Miešanie– vyprážanie, kde veľmi rýchlo smažíme jedlo na vysokej teplote v olejovanej panvici. Fritovanie, kde jedlo je pripravované vo vysokej nádobe v oleji a sauteing, kde jedlo je vyprážané do hneda najprv z jednej strany a potom z druhej s malým množstvom tuku alebo oleja.
Praženie. Je to v podstate vysoká tepelná forma pečenia, kde naše jedlo je suché a hnedšie na vonkajšej strane po prvotnom vystavení teploty nad 260 stupňov Celzia. Tým sa zabraňuje väčšine vlhkosti vypariť sa z potraviny. Teplota sa potom zníži na 218 až 232 stupňov Celzia, aby sa mäso alebo zelenina mohli povariť.
Grilovanie. Jedná sa o rýchly, suchý a veľmi horúci spôsob varenia, kde sa jedlo nachádza pod intenzívnym sálavým teplom. Môžeme použiť rôzne zdroje tepla na grilovanie, ako napríklad spaľovanie uhlia, dreva, elektrické vykurovanie. Pred grilovaním môže byť jedlo marinované alebo korenené. Podobný spôsob ako grilovanie je varenie, kde zdroj tepla pochádza z hora namiesto zdola.
Varenie v pare. To znamená varenie jedla vo vodnej pare nad vriacou vodou. Preto je užitočné mať parník, ktorý pozostáva z nádoby s dierovaným dnom umiestneným na druhom povrchu s obsahom vody. Para stúpa, keď sa voda varí. Ideálne na prípravu zeleniny, nie je potrebný žiaden tuk.
Nech si už zvolíte akúkoľvek z menovaných príprav jedla, majte na pamäti, že drevené varešky v oleji vedia horieť a zhorieť 😉