Prijímacie pohovory
Pre vysokoškolákov je tu stresujúce obdobie plné zápočtov a skúšok, či štátnic, avšak aj maturanti majú pred sebou dosť náročný mesiac. Prijímacie pohovory. Toto sa možno netýka každého, pretože niektorí z nás predsa len majú šťastie a na vysokú školu sa dostanú aj bez písania nejakých testov, no sú tu aj takí, ktorí celý týždeň cestujú z miesta na miesto, aby písali každý deň nejaký test. Čo je dobré v takýto týždeň očakávať?
Je potrebné rátať s tým, že je to najdôležitejší týždeň pre každého z nás a teda sa spája s množstvom stresu. Tí, ktorí až tak nedávajú svoj stres najavo, majú výhodu, no, naopak, tí, u ktorých sa stres až príliš prejavuje, by sa mali trošku upokojiť. Samozrejme, čo je najdôležitejšie, je určite spánok. Nie je dobré, aby sme kvôli obavám, čo ešte všetko nevieme, nocovali do neskorých nočných hodín a ráno vstávali zavčasu, lebo sa máme dostaviť na nejaké miesto v istú hodinu. To nás náš stres nezreguluje, naopak, ešte ho zvýši a čo je najhoršie, môže sa prejaviť únava rovno uprostred písania testu. Zrazu sa stane, že náš mozog vypne a zrazu zabudneme na všetko, aj na vedomosti, ktorými sme si boli neustále istí. V preklade, dostaneme slávne „okno“.
Takisto si musíme dávať pozor na pokyny, ktoré nám dozor v rýchlosti odrapkal, aby sa nám nebodaj nestalo, že nás vyhodia z prijímacích pohovorov kvôli nejakej banalite, ktorú sme si ani neuvedomili. Ako postupovať pri teste? Sústrediť sa na maximum. Zabudnúť na všetko ostatné a myslieť len na test. Komisia zvykne oznamovať čas, koľko nám ešte ostáva do konca dopísania, tak je dobré, aby sme najprv začali vypracovávať otázky, ktoré vieme, ktorými sme si istí. Ďalej sa môžeme presunúť na príklady alebo nejaké úlohy, ktoré takisto vieme, len je tam potrebný čas na vypočítanie. Ak máme svoje odpovede zaznamenávať do odpoveďového hárku, je dobré, aby sme to nerobili hneď na začiatku, v prípade, že by sme sa rozhodli zmeniť svoje tvrdenie. Ak máme dovolené mať fľašu počas skúšok pri sebe, využívajme túto možnosť, aby sme zostali hydratovaní a neprišlo nám zle. Ako je to so stravou? Je pochopiteľné, ak nemáme chuť do jedla pre skúškou, avšak hneď ako skončíme, by sme sa mali ísť niekam najesť. Dôležití je aj príjem cukrov, ktoré sú v tomto období pre nás obzvlášť potrebné. Ak zjeme celú čokoládu alebo nejakú sladkú tyčinku, dodá nám to energiu a zvýši činnosť mozgu.
Je potrebné len vydržať a úspešne to všetko zvládnuť. Každá chvíľa sa raz skončí, preto využite tento čas čo najvýhodnejšie. Podeľte sa s nami v komentároch, ako ste tieto šialené dni zvládli 🙂