Pozitívne vlastnosti televízie. Ktoré to sú?
Podľa názvu by sme si už mohli asi povedať, prečo práve táto otázka. Pretože neustále sme od rodičov počúvali vety ako: Zaracha na týždeň na televízor, televíziu môžeš pozerať iba hodinu! A ďalších milión spôsobov, ktoré viedli iba k ovplyvňovaniu, aby sme televíziu vôbec nesledovali. Zamýšľali sme sa my niekedy nad tým, či by sme ho takisto zakazovali aj našim deťom? Ako vnímame televíziu my? Rozhodli sme sa zamerať na dve dobré vlastnosti televízie, pretože tých zlých už máte asi dosť z detstva.
Relax, oddych
Málokto z nás si uvedomuje, ako často sleduje televíziu. Už len naši rodičia, keď prídu domov z práce, zapnú si televízor a začnú sledovať nejaký program. Otec si večer pozrie správy, potom šport, počasie a večer nejaký akčný film. Mama si zasa pozrie telenovelu, potom nejaký romantický film a ide spať. Doslova sa zdá, že nič nerobia, len prídu domov z práce a sledujú televíziu. Zamysleli sme sa niekedy prečo je to tak? Je to jednoduché. Televízia nám prináša isté odreagovanie od myšlienok, ktoré máme po celom dni v práci. Často krát aj my, keď prídeme domov, alebo na internát, po celom dni v škole, potrebujeme si zapnúť aspoň jeden film, alebo časť seriálu, aby sme si oddýchli a odreagovali sa. Zabudli na problémy z celého dňa. Veď predstava, že by sme po škole mali sadnúť hneď za knižky je tragická a nám sa vytvára žlč. Takže nemôžeme rodičov odsudzovať, ak sa rozhodnú sledovať v televízii niečo, čo my považujeme za stupídne, pretože oni práve relaxujú, tak ako my, keď okamžite ideme od izby, zavrieme sa a scrollujeme sociálne siete.
Informovanosť, vzdelanie
Pre niektorých ľudí to bude znieť dosť smiešne, prípadne budú rozmýšľať, čo je to za sprostosť. Je však potrebné si dať veci do poriadku. Ak sa bavíme o termínoch vzdelanie a informovanosť, nie je veľmi prípustné, aby sme ich dávali dokopy s komerčnou televíziou. Tá má s tým veľmi malý súvis. Je skôr vhodná na ten bod spomínaný vyššie, čiže relax. Iné kanály, ako napríklad Discovery Channel, History Channel a mnoho takýchto typov nám dovoľujú dozvedieť sa niečo viac zo sveta, z histórie, previesť nám to do obrazovej formy namiesto písmeniek. Narážame na knihy. Teda určite sa dá povedať, že televízne programy a filmy nás vedia vzdelávať. Veď koľkokrát sa profesorky na strednej vzdali a pustili nám historický film, pre lepšie vysvetlenie a predstavu, ako to asi v minulosti vyzeralo? Je to naozaj skvelá učebná pomôcka. Preto by sa niektorí ľudia nemali sťažovať, že v televízii nič nejde. Stačí len prepnúť na ten správny kanál.
Tak toto boli dva dôvody, prečo televízia áno. Samozrejme, že je potrebné pripomenúť, že dlhodobé sledovanie neprospieva, naopak skôr stráca svoj účinok, ale mali by sme si pripomenúť, prečo tento vynález hlavne vznikol. Nie, aby páchal niečo zlé, ale aby priniesol niečo nové a dobré do sveta.