Úvod Kultúra #zostandoma

#zostandoma

17. mája 2020
#zostandoma

#zostandoma

Všetci dobre vieme, aká je situácia na Slovensku momentálne vážna. Samozrejme, že sa to nedá porovnávať s inými krajinami, ktoré dopadli oveľa horšie ako my. Vláda vydala isté pokyny a prosby, pri ktorých od nás očakávajú, že ich budeme dodržiavať. Je nám úplne jasné, že domáca karanténa nie je pre nikoho príjemná. Tento článok je venovaný hlavne tomu, aby sme karanténu nebrali ako rozkaz, ale skôr ako naše zrelé uvedomenie a pochopenie situácie. Teda, aby sme sa na to nepozerali tak, že musíme, ale z tej druhej strany, že sme doma, lebo chceme pomôcť a takto pomáhame dosť.

Naozaj je skľučujúce celý deň len tak sedieť doma. Keďže karanténa už prebieha nejaký ten týždeň,  už sú to tie chvíle, keď sa nám nechce byť doma, zo všetkého začíname byť nervózni, ľudia žijúci s nami nám lezú na nervy, v televízii rušia večerné programy, aby dookola vysielali negatívne informácie.Pozrieme sa von oknom a vidíme krásne počasie plné slnka. To nás ešte viac zdeprimuje. Pozrime sa na to však z tej druhej strany. Základné informácie o vírusoch všeobecne všetci poznáme. Vieme, že je to druh kvapôčkovej infekcie, čiže sa prenáša vo forme kvapôčok vo vzduchu. To znamená, že tam môžeme rátať aj kýchnutie alebo zakašľanie. Covid-19 funguje na rovnakom princípe. Čiže je nebezpečné sa pohybovať vo veľkých skupinách, z dôvodu, že je tam až príliš jednoduché sa nakaziť. Najhoršie na tom je, že ani nevieme od koho a možno ani ten dotyčný ešte nevie, že je chorý a rozhodne sa, že sa pôjde prejsť do ďalšieho davu a tam nakazí ďalších pár desiatok ľudí. Toto je proces, ktorý netrvá veľmi dlho, a preto je to také nebezpečné. Čiže za pár dní tu máme abnormálne množstvo nakazených. Teraz sa však zamyslíme. Kto tých ľudí lieči? Kto ich prevezie do nemocnice? Kto na nich dohliada? Predsa ďalší ľudia. Lekári, sestričky, zdravotníci, hasiči, policajti, všetci sú v jednom strehu. Každý deň. Lekári musia pracovať nadčasy, majú nedostatok spánku, sú vyčerpaní, no aj tak robia všetko preto, aby nám pomohli. Samozrejme, nesmieme zabudnúť aj na predavačov, ktorí sa taktiež vystavujú ohromnému riziku, no aj napriek tomu máme obchody otvorené a môžeme si ísť kúpiť, čo potrebujeme. Ako sa tým ľuďom poďakovať? Predsa tým, že #zostandoma sedieť na zadku.

#zostandoma

#zostandoma

Najlepšie, čo môžeme pre všetkých týchto obetavých zamestnancov urobiť je, že sa prestaneme vystavovať riziku, budeme tým chrániť seba, ale aj ostatných, a hlavne pomôžeme tým, ktorí to potrebujú. Pretože nebudú mať toľko práce a budú sa môcť viac venovať pacientom, ktorí už nakazení sú a potrebujú zdravotnú pomoc urgentne. Snažme sa vyhýbať veľkým skupinám ľudí a naozaj nakupujme len to, čo potrebujeme a s rúškom. Buďme solidárni a pamätajme si, že tým, že zostaneme doma, pomôžeme ostatným.

Neprehliadnite