Úvod Štúdium Život študenta vysokej školy

Život študenta vysokej školy

7. decembra 2018
Život študenta vysokej školy

Život študenta vysokej školy

Každý deň študenta na vysokej škole je niečím novým a zvláštnym. Začína sa to už len tým, že každé ráno sa začína v inú hodinu dňa. Raz je to 6:00, inokedy 9:45 a niekedy až o 15:00. Veľkou odlišnosťou od strednej školy je aj to, že rozvrh nie v jednom kuse, ale hodiny sú porozhadzované na celý deň. A medzi nimi často dlhé okná, prestávky nie sú ako na strednej. Buď nestíhate ani na toaletu alebo stíhate štvorchodové menu. Cez tieto prestávky zarábajú na študentoch hlavne blízke kaviarne a reštaurácie.

Život študenta vysokej školy

Život študenta vysokej školy

Veľkou odlišnosťou od strednej školy je aj to, že nemáte jednu stabilnú triedu, kde sa väčšinou nachádzate, nemáte vlastne žiadnu triedu a každá prednáška je v inej miestnosti. Vo vypätých dňoch lietate z jedného konca univerzity na druhý a medzitým po desiaty raz pozeráte do rozvrhu, do ktorej miestnosti sa máte za päť minút teleportovať. Niekedy nájsť tú správnu učebňu je také náročné, že z prednášky či semináru vám ujde dobrých desať minút. Ospravedlnenky typu zaspal som, bolela ma hlava, meškal mi spoj, už u profesorov neprejdú. Dve „absenčky“ a letíte. Na strednej škole to ešte prešlo, ale na vysokej škole sa s vami veru nik baviť nebude. Na triedneho profesora tiež zabudnite. Máte síce ročníkového vedúceho, ale to je asi tak všetko. Ročníkový vedúci vám akurát poradí ako prejsť, ale na túto otázku má každý profesor inú odpoveď, takže otázka je zbytočná.

Plusom na vysokej škole je to, že nemáte písomky tak často. No, písomky… už sa to nevolá písomka alebo test, ale zápočet, prípadne skúška. Zápočet máte nahlásený na začiatku roka a môžete sa na neho pripravovať odkedy uznáte za vhodné. Najlepšie je začať čím skôr. Čím neskôr sa začnete na zápočet pripravovať, tým je väčšia šanca, že v opravnom termíne budete písať aj štyri alebo päť zápočtov, čo už nie je také jednoduché. Na jeden zápočet potrebujete minimálne hodnotenie E, čo je viac ako 50 %. A povedzme si otvorene, nie je to až také jednoduché. Žiaden „polbodík“ za snahu sa neudeľuje ako na strednej. Buď je odpoveď správna alebo nie. A dôverne poznáme ten trpký pocit, keď do E chýba jeden bod…

Život študenta vysokej školy

Život študenta vysokej školy

Aby toho nebolo málo, na začiatku každého semestra dostanete z každého predmetu seminárnu prácu, ktorú potrebujete do konca semestra napísať. Poviete si, mám 10 či 12 týždňov semestra sa zdá byť dosť dlhý čas, všetko stíhate, seminárky, zápočty, skúšky. Ten čas však prejde raketovou rýchlosťou a zistíte, že o týždeň odovzdávate 3 seminárky a nemáte ani čiarku. Ostávajú vám dve možnosti. Prvou je, že sa vypnete od okolia a seminárky si napíšete. Druhou je nechať to na profesionálov a seminárku si dať zhotoviť na mieru, napríklad tu: https://kvalitneseminarky.sk/objednavka/. A môžete naďalej veselo žúrovať 😉

Za semester miniete veľa peňazí, či už na pomôcky, kávičky, obedy, seminárky. Nielen rodičia, ale aj vy nebudete spokojní, keď štúdium vzdáte už po prvom semestri.  Keď ste už prežili 9 rokov na základnej škole, 4-5 rokov strednej škole, zvyšné 3 roky na bakalára alebo 5 rokov na magistra už zvládnete ľavou zadnou. Je len na vás, ako sa k tomu postavíte.

Neprehliadnite