Úvod Motivácia a učenie Zdravé stravovanie vysokoškoláka, naozaj?

Zdravé stravovanie vysokoškoláka, naozaj?

30. decembra 2018
Zdravé stravovanie vysokoškoláka, naozaj?

Zdravé stravovanie vysokoškoláka, naozaj?

Zdravý študent? No isto, príliš vysoké náklady na takýto výmysel. Toto je pravdepodobne ten istý prípad každého študenta začínajúce na vysokej škole, no taktiež ľudí, ktorí sa rozhodli bývať na internáte.

Vieme si veľmi dobre predstaviť, aká je asi konzumácia alkoholu u študenta s narastajúcim počtom zápočtov, seminárok a skúšok (áno, aj my sme si tým prešli a sú to spomienky na tie najlepšie žúry v živote). No jednoznačne priamoúmerná. Čím ťažší deň, tým viac sa treba „upokojiť“. Samozrejme, niektorí takýto stres zvládajú trošku v inej forme. Nočné vyžieranie obsahu chladničky tiež nie je zlý nápad. No nie? A potom, že kde zmizli všetky peniaze… Naozaj to študenti v dnešných časoch nemajú ľahké, spravodlivo rozdeliť financie na živobytie a užívanie si. Keď k tomu všetkému ešte niekto začne spomínať zdravé stravovanie… No isto, zatvoriť dvere pred nosom a zabudnúť na posledných päť minút života, ktorý obsahoval tento rozhovor. Veď euro za pizzu, to nie je zlá cena. A vlastne, načo mi jesť, dám si radšej pivo, z toho sa aj najem, aj napijem. Myslím, že toto môžeme označiť za  filozofiu dnešných študentov. No koľkokrát ste sa pristihli pri tom, ako ste si povedali, že by bolo lepšie žiť nejako zdravšie, či dokonca aj začať cvičiť?

Nie je to vždy zlý nápad. Skúste si možno pár krát za mesiac, neskôr už aj za týždeň, ísť zacvičiť niekde do posilňovne, ktorú máte po blízku, mnohí z vás možno dokonca aj na internáte. Za pekného letného počasia napríklad nemusí byť zlý nejaký ten večerný beh. No a ohľadom stravy. Existuje mnoho diét, na ktoré sa už kopa dievčat určite obrátila, no možno žiadna nepomohla. Vo všeobecnosti diéty nie sú dobrým nápadom. Skúste radšej vyvážiť príjem všetkého, to znamená, vitamínov, minerálov, proteínov, sacharidov, jednoducho všetkého.

Zdravé stravovanie vysokoškoláka, naozaj?

Zdravé stravovanie vysokoškoláka, naozaj?

Je dobré konzumovať viac ovocia, ktoré má výhody aj v tom, že chráni vaše telo pred chorobami, obsahuje prírodný cukor = okamžitá energia. Samozrejme, aj primeraný príjem mäsa je potrebný pre náš organizmus. Proste doslova, z každého rožka troška…

 

Nie je to možno o tom, že nemáte peniaze, možno je to o tom, že ich míňate na veci, na ktorých sa dá aj ušetriť. Napríklad aj na tejto strave. Veď koľko už len môže stáť jedno jablko, k tomu pomaranč a nejaká mandarínka? Myslíme si, že teraz, keďže je december, za mandarínky naozaj veľa nezaplatíte. Preto možno skúste obmedziť nezdravé jedlá, a spestriť si stravu.

Neprehliadnite