Úvod Cestovanie Vianočné trhy

Vianočné trhy

14. decembra 2018
Vianočné trhy

Vianočné trhy

Ako každý rok, tak aj tento zavítali do našich miest vianočné trhy. Neviem síce prečo už tak v predstihu ale budiš. Podľa mňa by sa mali trhy otvárať na Mikuláša a nie týždeň pred decembrom. No ale to je len môj názor. Čo nájdeme na vianočných trhoch?

Vianočné trhy

Vianočné trhy

Každý typ človeka si na týchto trhoch nájde niečo svoje, také špecifické. Milovníci bieleho vínka neobídu stánok s bielym vareným vínkom, milovníci červeného zasa stánok s červeným. Deti sa určite tešia na detský vianočný punč a labužníci tvrdého alkoholu nepohrdnú nejakým tým pohárikom slivovice alebo „hriatoho“. Aj hladný človek si tam nájde svoje. Grilovaná krkovička či klobáska patria k stáliciam trhov. Údené kolienko alebo špízik sú tiež v ponuke. Žiadne dieťa neodolá langošu, hranolčekom alebo zapekaným jabĺčkam na špajdli. Okrem týchto pochutín si na trhoch môžeme kúpiť nejaké to teplé oblečenie. Keď ste si doma zabudli čiapku, šál alebo rukavice, milé tety a ujovia vám to tam s radosťou predajú. Keramika, stromčeky či vianočné ozdoby taktiež nesmú chýbať na každom správnom vianočnom trhu. Pre svoje drahé polovičky môžete kúpiť ozdôbky s rôznymi nápismi a venovaniami. Deti sa môžu vyšantiť na kolotočoch.

Často kladená otázka, keď sa prechádzame okolo trhov, však znie: do ktorého stánku na vínko, klobásku ideme? Poďme si skúsiť zodpovedať túto otázku spoločne. V prvom rade sa treba prejsť po celom vianočnom trhu a prezrieť si ceny a poriadne ich prečítať. Niekde píšu cenu za jedno deci vínka, inde za dve deci. Komu matematika nie je veľmi blízka, môže použiť kalkulačku v mobile a pekne si to prepočítať. Ďalším faktorom je aj obsluha stánku. Pokiaľ na vás pánko huláka, aby ste prišli k nemu na vínko, tak asi má slabú tržbu, pretože nemá dobré a kvalitné vínko, alebo je len veľmi premotivovaný. Pokiaľ je na vás obsluha milá a prívetivá, ochotne vám odpovedá na otázky, tak ste našli ten správny stánok.

So stánkami, v ktorých sa predávajú jedlá, je to podobné. Tak ako pri víne si prezrieme ceny. Často vidíme za grilom rozohnených mladíkov, ktorí grilujú na veľkom ohni, žiaľ je to len na efekt, jedlo sa tým spáli. Správny gurmán by mal vedieť, že stará dobrá klasika je tá správna. Vyhľadávajte preto starších skúsených ľudí za grilom, ktorí to nerobia pre efekt a oči, ale preto, aby sa človek z toho najedol a bol spokojný a opäť prišiel. Väčšinou tí starší, skúsenejší, majú aj lepšie ceny a chutnejšie jedlá. Porozprávajú sa s vami a aj veľmi ochotne odpovedajú na vaše otázky. Veľmi dobrou indíciou na výber stánku môže byť aj dlhý rad pri stánku. Keď je pri jednom stánku dlhý rad a pri druhom kratší, ktorý si vyberieme? Väčšinou je to tak, že sa nám nechce stáť v rade, tak ideme k druhému, kde nie je až tak veľa ľudí. To môže byť zásadná chyba. Možno práve v tom stánku, kde je dlhý rad, nie možno, ale určite majú kvalitu za výbornú cenu. Nedajte sa odradiť dlhým radom, ak chcete mať kvalitu.

Neodmysliteľnou súčasťou trhov je aj hudba. Poväčšine sú to koledy, ale stretli sme sa už aj so živou ľudovou hudbou, ktorá stála v strede trhov a obveseľovala okoloidúcich pesničkami. Popritom všetkom zhone je to milé. Čas vianočný a čas trhov by nemal byť o zhone, ale o pokoji. Tak neváhajte vziať svoje polovičky, svoju rodinu alebo kamarátov na trhy, doprajte si nejaké do decko vínka alebo medovinky, kvalitnú klobásku, vypočujte si krásne vianočné melódie, obdarujte sa navzájom a prežite ten radostný vianočný čas spolu.

Keďže je ten vianočný čas, tak aj my by sme Vám chceli na záver popriať príjemné prežitie vianočných sviatkov. Hlavne pokojné a radostné, aby ste s rodinou trávili veľa času. Taktiež Vám prajeme príjemné kultúrne zážitky či už z vianočných trhov alebo koncertov.

Neprehliadnite