Úvod Motivácia a učenie Etiketa

Etiketa

31. januára 2019
Etiketa

Etiketa

Pod slovom etiketa sa neskrýva len význam obalu na fľaši. My teraz myslíme etiketu ako základy slušného správania. Určite vieme, že existujú ľudia, ktorí si na nej dosť potrpia. Doslova nás niekedy dokážu šikanovať pohľadmi, ak niečo urobíme zle. Avšak len obyčajné základy je dobré si nejako uchovať v pamäti. Zídu sa pri hocijakých udalostiach, napríklad pri pohovoroch, či dokonca aj na rande, aby sme neboli za neandertálcov. Tam sa za každý detail pripisuje nejaký dobrý bodík 😊

Etiketa

Etiketa

Predstavme si napríklad reštauráciu. Nie nie, moment, ešte si ju nepredstavujme. My tam najprv musíme vojsť. Ako? Rola muža. Jeho povinnosťou je otvoriť dvere dáme a samozrejme ju nechať vojsť dovnútra prvú. Ak tak učiní, má bod navyše. Pri vyzliekaní je dobré jej pomôcť s vyzlečením kabátu, alebo niečoho, čo bude mať na šatách. Opakujeme, kabát, alebo iný vrchný odev. Nevyzliekame šaty! Je načase, aby sme slečnu usadili. Odsunieme jej stoličku, počkáme, nech si sadne a potom stoličku prisunieme. Ak sa bavíme o obede medzi mužom a ženou, je dobré, ak žena ochutná prvé sústo, až potom si môže dať aj muž. Zlatým pravidlom označujeme fakt, že kto pozýval, ten aj platí. Myslíme, že toto je aj etiketa základného alkoholického výcviku. No ale späť k lojálnosti. Ak už máme takúto vážnu večeru so ženou, je dobré si pripraviť informácie aj o konverzácii. Žiaden telefón ani telefonovanie. A už vôbec surfovanie po nete či po online zoznamkách. Toto je prísne zakázané. Takisto, ak náhodou meškáte, dajte to vedieť osobe, s ktorou sa máte stretnúť, ale hlavne včas! Určite všetci vieme, aké je to nepríjemné, ak niekto mešká a my musíme čakať, či už v zime, alebo za iných okolností.

Odbočme od rande a príjemného obeda. Čo také podávanie rúk? To je takisto zvyk, ktorý o vás veľa prezradí. Ak ste iniciátorom stretnutia vy, snažte sa ruku podať prvý. Dôležitý je hlavne stisk a pevná ruka. Nemal by byť veľmi jemný, no naopak ani veľmi silný. Môže to vyvolať u druhého bolesť, prípadne začne nadobúdať pocit, že si dokazujete dominantnosť. Primeraný stisk je ideálny a odbúrava stres, či nervozitu.

S pravidlami slušného správania v dnešnom svete naozaj pochodíme. Pomaly sa to už stáva raritou, než každodennou povinnosťou a preto je naozaj vzácne, ak sme ním práve my.

Neprehliadnite