Úvod Motivácia a učenie Si stresujúci študent? Ako ovládneš stres počas štúdia?

Si stresujúci študent? Ako ovládneš stres počas štúdia?

10. februára 2018
Si stresujúci študent? Ako ovládneš stres počas štúdia?

Všetci to poznáme. Skúšky sa blížia, čas letí, no hŕba nepreštudovaných kníh stále pred nami. Už to začína. Dni trvajúce 48 hodín, skoro žiadny spánok, pri živote nás udržiavajú iba litre kávy a nespočetné množstvo energy drinkov. Pomaly nás začínajú doháňať kruhy pod očami a my ani neviem koľko hodín sme prespali, pretože cez tie kopy materiálov ani nedovidíme na koniec stola, nie to ešte cez okno. Preto ponúkame zopár rád, ako tento stres zvládnuť bez ťažších zdravotných problémom a s aspoň pár hodinami spánku.

 

Systém. Poriadok. Organizovanie.

Je dobré ak si zavediete ako taký poriadok, teda aby váš čas na učenie nevyzeral ako chaos, teda aspoň ako neorganizovaný. Skúste si založiť nejaký harmonogram, napríklad aj kúpa takého motivačného diáru je skvelý nápad, prípadne veľký kalendár na stenu je takisto perfektný. Je dobre aby ste si čas rozvrhli podľa nejakých kritérií. Koľko času mi ostáva do najbližšej skúšky? Koľko kníh, skrípt a materiálov mám mať naštudovaných na danú skúšku? Ako dlho mi to bude približne trvať? V podstate urobiť si nejaký rozvrh, podobný takému, aký máte v škole, aj keď nebudete dvakrát nadšený. Samozrejme, nemôžte zabudnúť na prestávky na oddych, ktoré by mali byť pravidelné a nie veľmi dlhé. Základom je takisto motivácia, to znamená, že ak splníte všetko, čo ste za tento deň mali vo svojom pláne, taký pohár vínka s priateľmi nikdy nie je zlý nápad.

 

Pozitívny prístup. Pesimisti zbystrite pozornosť.

Toto bude pre vás výzva, ale ak sa vám to podarí, určite prehodnotíte svoj prístup. Určite ste už počuli o rôznych typoch študentoch, teda bifľošoch,  takých, ktorým to je jedno a potom takých, ktorí sa stanú cez noc veriacimi. Vám úplne postačí ak vetu „Toto nedám, nič neviem“ zmeníte na „Všetko viem, som v pohode, ukážem im, že som sa učil“. Teda ak toto bude vaša prvá myšlienka, potom už iba široký americký úsmev, ktorý okúzli polku ulice a dodá Vám istotu a je to. Skúška spravená, začínajú oslavy. Už žiaden stres (teda aspoň najbližších pár mesiacov).

 

Do týchto dvoch bodov bolo zhrnutého viac, ako ste asi čakali, no malo by to pomôcť. Samozrejme iba v prípade, ak ste nezačali čítať odzadu, teda bodom 2. To by nemuselo dopadnúť veľmi dobre. Ale nezabúdajte, žiaden stres. Dostatok spánku, pozitívne myšlienky, pekný diár s rozvrhom, samozrejme aj s jeho dodržiavaním, vám zmení život. Teda aspoň na chvíľu. Prajem veľa šťastia a málo stresu.

Neprehliadnite