Úvod Inšpirácie Pyramída cieľov

Pyramída cieľov

3. mája 2020
Pyramída cieľov

Pyramída cieľov

Zadávanie si cieľov je v podstate niečo, čo posúva náš život dopredu. Je to určitá forma motivácie, ktorá nás učí dodržiavať stanovené zásady a núti nás robiť väčšie a väčšie kroky k nášmu úspechu. Je potrebné povedať, že každý z nás je úplne iný, a preto si ciele stanovujeme podľa našich potrieb, snov a túžob. Stanovujeme si aj tak, aby sme ich zvládli. Takto nachádzame svoje hranice. Čo je teda pyramída cieľov, ktorú spomíname v nadpise?

Predstavme si pyramídu. Určite sme počuli o Maslowovej pyramíde hodnôt. Je to pyramída, ktorá sa skladá zo základných funkcií, ktoré sú úplne dole a postupne postupuje až hore, do o trošku menej podstatnej veci. Teda dole je tá, ktorá je úplne prvá potrebná na  prežitie. Skúsme si teda túto pyramídu otočiť a nahradiť ju cieľmi. Na úplne dolný stupienok by sme si mohli nasadiť náš prvý cieľ. Niečo, čo by malo byť jednoduché, čo vieme, že sa nám podarí a dokážeme to. To nás motivuje ďalej. Ak zistíme, že náš posledný stupienok je stabilný, posuňme sa trošku ďalej, o jeden vyššie. Tam sa už pokúsme nasadiť cieľ, ktorý je o trochu ťažší pre nás. Vieme, že ho dokážeme splniť, ale zároveň to bude trošku komplikovanejšie.

Pyramída cieľov

Pyramída cieľov

Takto sa posúvame zo stupienka na stupienok a stále si dávame ciele, ktoré prekonávajú tie dolné. Dokážeme sa odrazu motivovať a sme odhodlaní pokračovať ďalej, pretože nás baví prekonávať prekážky, ktoré sme si vybrali. Nakoniec sa dostaneme až na úplný vrchol tejto pyramídy. Tam by malo byť niečo, čo je už náš niekoľkoročný cieľ. Niečo, o čom sme snívali od malička, alebo vtedy, keď sme si jasnejšie vedeli predstaviť našu budúcnosť a vedeli sme čo chceme a ako by to malo vyzerať. Môže to byť napríklad cieľ, že si postavíme dom. Alebo, že sa rozhodneme stať lekárom. Môže to byť hocičo. Len nech to je niečo, čo je úplne najvyššie. Niečo, čo keď splníme, tak si povieme, že sme to dokázali. Samozrejme, že to nemusí byť hneď koniec plánovania našich cieľov a môžeme si ich budovať ďalej a ďalej. Ale to, že sme splnili niečo, čo sme chceli dokázať už pár rokov, nás tak posunie dopredu, že budeme vedieť, že sme schopní hocičoho, čo budeme chcieť.

Je veľmi dôležité, aby sme si dávali ciele. Sú to naše sny, ktoré sa nám možno nepodarilo splniť dlhé roky. Ale akonáhle ich premeníme na ciele, stane sa z toho niečo iné. Cieľ je niečo, čo chceme splniť. Čo nás vnútorne zožiera, keď sa nám to nedarí. Je to niečo, čo posúva náš život dopredu. Ďaleko dopredu. Naučí nás byť disciplinovaným, zodpovedným a hlavne motivovaným pokračovať ďalej a plniť si to, čo chceme.

Neprehliadnite