Úvod Motivácia a učenie Placebo efekt

Placebo efekt

11. februára 2019
Placebo efekt

Placebo efekt

Tisícky reklám denne. Ani si neuvedomuje, no zapnutý televízor celý deň a sledovanie televíznych reklám niekedy začne mať na nás účinok. Samozrejme, nejde len o sledovanie reklám v televízii, môžeme sem zahrnúť aj reklamy na sociálnych sieťach. Scrollujeme nástenku a podvedome vnímame reklamné odkazy. O čo im ide?

Určite sme všetci počuli o nejakých zázračných tabletkách, ktoré nám za týždeň pomôžu schudnúť. Naša prvá myšlienka? To je paráda, to chcem. Za týždeň, to je aká skvelé, to musím mať. Jóóój, paráda, nový šatník, plavky, super. Okamžite si objednáme tabletky, do dvoch dní sú u nás a už začíname ich užívanie. Pozrieme sa na seba po týždni do zrkadla a čo si povieme? Wow, ja som naozaj schudla. Blbosť. Naozaj veľká blbosť. Po prvé, ako môže človek pomocou tabletiek schudnúť za týždeň a tak stratiť veľkú časť svojej telesnej váhy? Pomocou tabletiek? To je doslova nemožné. Naozaj, to by museli obsahovať nevieme aké úžasné množstvá rôznych látok na spaľovanie tukov. Pochybujeme, že by ich cena bola priemerná platu obyčajného občana. Takže ako je možné, že sa nám zdá, že sme schudli za týždeň pomocou tabletiek?

Placebo efekt

Placebo efekt

Placebo efekt. Najviac využívaný efekt v marketingových oblastiach. Princíp je založený na výroku všetko je v hlave. Doslova. To, že sme schudli za týždeň, je len to, čo si naša pamäť uložila, že by sme chceli. Teda, ak začneme tabletky pojedať už s myšlienkou, že budeme chudší, naozaj sa nám to takto bude zdať. No realita je iná. Tabletky možno v skutočnosti obsahujú len nejaké smiešne vitamíny, ktoré nášmu telu neuškodia, no ani v ničom neprospejú, pretože nie sú na to určené. Takže my sme vyhodili zbytočné peniaze za produkt, za ktorý si len myslíme, že nám pomohol. Nemusí to fungovať len pri tabletkách s chudnutím, takisto sú na tom aj rôzne iné choroby. Tabletky na zlepšenie pamäti, proti vypadávaniu vlasov a mnoho ďalších, ktoré sú tak šikovne vymyslené, že naozaj sa zamyslíme nad tým, že by nám mali pomôcť. Dokonale im pomáhajú ešte popisy ku produktu, takže naša myseľ je už úplne pomotaná a my tiež.

Našou radou je zachovať si chladnú hlavu a triezvu myseľ.

Neprehliadnite