Úvod Motivácia a učenie Och, zase som zabudol…..

Och, zase som zabudol…..

27. januára 2019
Och, zase som zabudol…..

Och, zase som zabudol…..

Aj vám sa stáva, že veľmi často zabúdate? Zabúdate, kde ste čo dali, čo ste mali urobiť alebo kde ste mali práve byť?

Niekedy si poviete, no a čo teraz. Vo väčšine prípadov je to však hrozné. Zabudnúť, kde ste dali kľúče od bytu, keď sa ráno ponáhľate do školy alebo kde ste položili telefón a ako na potvoru máte vypnuté zvonenie… Desivé. Nemusíte však zúfať. To, že zabúdate, znamená, že ste výnimoční v niečom inom, že ste výnimočne inteligentní.

Štúdia vykonaná v Toronte hovorí, že ľudia, ktorí zabúdajú, sú oveľa inteligentnejší ako ľudia, čo si všetko pamätajú. Podľa štúdie je zabúdanie formou inteligencie. Váš mozog sa zameriava na dôležité veci a tie menej podstatné zabúda. Ľudia, ktorí sa snažia všetko si zapamätať, majú problém robiť závažné rozhodnutia. Povedzme si však otvorene, ktoré rozhodnutie je dôležitejšie? To či si dám na obed pizzu alebo hamburger alebo také kde budem pracovať po vysokej škole?

Och, zase som zabudol.....

Och, zase som zabudol…..

Čo je podľa Vás lepšie? Všetko si pamätať, aj tú najmenšiu drobnosť alebo zabúdať nepodstatné veci a mať v hlave len tie dôležité? Robiť inteligentné rozhodnutia alebo vedieť kde sme založili papierik s telefónnym číslom na elektrikára? Mozog zabúda nepodstatné veci a zameriava sa na tie dôležité, ktoré mu potom pomôžu pri rozhodovaní sa v reálnom svete. Ak máte veľa informácií v svojej hlave, musia súperiť s podstatnými informáciami a čo si myslíte, kto vyhrá?

V dnešnej modernej dobe si veľa vecí vieme vyhľadať na internete. To však nepomôže študentom pri skúške alebo zápočte. Pre študentov je potrebné zapamätať si učivo, ktoré preberali a informácie, ktoré ste sa k tomu učili z kníh. Tie si samozrejme ukladáme alebo sa snažíme 😊 ukladať do dlhodobej pamäte. Všetko ostatné máme v krátkodobej. Povedzme si úprimne, niekedy je to tam naozaj krátko alebo krátkodobou pamäťou len preletí 😊. Všetko zlé je na niečo dobré. Ako sami vidíte, vedci nás podporili aj v tomto názore. Radšej budeme inteligentní a rozhodovať sa správne ako si pamätať, kedy sme naposledy poriadne žúrovali.

Neprehliadnite