Úvod Motivácia a učenie Motivácia k učeniu

Motivácia k učeniu

28. novembra 2018
Motivácia k učeniu

Motivácia k učeniu

Azda každý z nás zažil, že z času na čas sa nám nechcelo učiť. Boli sme demotivovaní. Prečo? Na to nájdeme jednoduchú odpoveď. Prejdime si celý deň v škole. Nepochopenie učiva, zle podané vysvetlenie učiva od profesora, či banalita – úlohy sme nevedeli vyriešiť. Ako nájsť motiváciu na učenie aj v takomto dni? Odpoveď si každý musí nájsť vlastnú, ale ja vám skúsim navrhnúť zopár riešení.

Motivácia k učeniu

Motivácia k učeniu

V prvom rade si musíme vytýčiť pozitívny postoj k učeniu. Vieme, že je to niekedy po takomto náročnom dni veľmi ťažké, ale verte, dá sa to. Často si myslíme, že to, čo sa v škole učíme, je zbytočné. Nič nie je zbytočné! Vždy sa vám niečo v živote zíde a nikdy neviete, čo to bude. Možno, že raz vyhráte súťaž v počítaní tých „zbytočných” rovníc a prilepšíte si finančnou výhrou.

V druhom rade si treba vytýčiť cieľ štúdia, čo štúdiom chcem dosiahnuť, prečo sa to chcem naučiť.

Zlepšiť motiváciu k učeniu sa dá aj odmenou. Nemusí to byť hneď finančná odmena, ale poteší aj nejaký výlet alebo dovolenka. Odmenu si nastavíte sami, podľa vlastnej vôle.  Predstavte si, že by ste učivo, ktoré ste sa učili tri alebo štyri hodiny, na druhý deň napísali na 100 %. Každý vás bude chváliť. Pochvala sa počúva oveľa lepšie než pokarhanie. Ale pochvalu si treba aj zaslúžiť. Nezaslúžite si ju tak, že budete pri teste opisovať alebo že si len náhodne vyberáte správne odpovede. Zaslúžite si ju tak, že sa budete učivo dennodenne učiť a opakovať a verte, raz sa vám to zíde a budete veľmi spokojní.

Motivácia k učeniu

Motivácia k učeniu

Ďalšou možnosťou motivácie môže byť aj snaha o prekonanie spolužiakov a kamarátov a to bez sebazaprenia nejde. Tomu sa zvykne hovoriť aj zdravá konkurencia, keď máte potrebu byť lepší ako ten druhý, no ten má také isté zmýšľanie. Začnete sa „ťahať” navzájom, čo každému pomôže k lepším výsledkom. No určite je dôležité, aby ste sa učili pre seba. Nerobíte to pre nikoho iného, robíte to pre seba samého. Pretože vy chcete niečo v živote dokázať, a preto sa snažíte uspieť. Preto je dobré učiť sa od začiatku, každý deň si prejsť trochu učiva, zopakovať si niečo, čo neviete. Ak sa začnete učiť v čas, stále máte možnosť ísť za niekým, kto vám to ešte vysvetlí, ak ste veľmi nepochopili.

Motivácia k učeniu je veľmi dôležitá, a preto je naozaj na vás, ako si ju nastavíte.

Každý z vás je iný typ človeka, teda aj študenta, a preto sa pokúste si pohľadať spôsob, ktorý bude vyhovovať vám.

Neprehliadnite