Úvod Inšpirácie Marec, mesiac kníh

Marec, mesiac kníh

22. marca 2020
Marec, mesiac kníh

Marec, mesiac kníh

Tak táto veta sa vlečie našim životom už riadne dlho. Veď to bola asi prvá veta, čo nám povedali na základnej škole, keď prišiel marec a opakovali to ako verklíky každý rok. Nasledoval Hviezdoslavov Kubín, na ktorý sme boli automaticky všetci zapísaní. Naučiť sa básničku naspamäť, postaviť sa pred celú triedu a od prezentovať ju, bolo pre niekoho nočnou morou. Iní sa v tom naopak vyžívali. Potom nasledovalo povinné čítanie. Tak to už asi nie každý zvládal tak hravo. Koľkí z nás si reálne prečítali všetky knihy, ktoré boli v zozname povinného čítania? Možno pár z nás by sa tu takých našlo, ale vedeli by sme ich zrátať na jednej ruke. K čítaniu sme boli vedení neustále. Snažili sa naši učitelia, snažili sa rodičia. Bohužiaľ sme už vo veku, kedy sa musíme rozhodnúť samy. Mali by sme si teda marec uctiť nejakou knihou.

Mnohým z nás sa pri slove kniha začnú stavať vlasy dupkom. Predstavíme si skriptá a noci strávené učením sa tých otrasných poznámok a vedomostí, ktoré sme potrebovali dostať do hlavy v čo najkratšom čase, ale zato v najväčšom počte. Preto možno vznikol pre nás aj nejaký ten odpor k čítaniu kníh všeobecne. Ale dobrá kniha nikdy nie je zlá, no nie? Napríklad, čo tak obetovať jednu noc strávenú s Netflixom knihe? Pripravíme si čaj, kávu, víno, podľa toho, čo nám chutí najviac a vyberieme si knihu z našej police, ktorá nám padne do oka. Nemusí to byť nič komplikované, veď aj nejaká zaujímavá detektívka alebo akčný príbeh môže trošku vyvetrať hlavu. Predstavme si napríklad, že sme sa niekam vybrali na dlhšiu cestu vlakom a čaká nás veľa voľného času. Už máme po skúškach, takže nič nás na duši neťaží a môžeme si robiť, čo chceme. Seriály sa nám už zunovali, potrebujeme si dať nabiť telefón. Čo tak si vybrať knihu? Napríklad pre dievčatá tu sú skvelé romány na jedno prečítanie. To znamená, že kniha je príliš tenká a chytľavá, takže si ani neuvedomíme a sme na posledných stranách. Prináša to viac výhod. Prvá je, že náš mozog si oddýchne. Na chvíľu nebude rozmýšľať nad všetkými povinnosťami a vecami, ktoré nás trápia, ale prenesie nás do deja, a tým pádom si aj trošku oddýchne. Druhá je lepšia skôr pre našu pamäť. Čítaním kníh jej totižto pomáhame zlepšovať si našu slovnú zásobu a gramatiku. Najlepšie na tom je, že si to ani poriadne neuvedomujeme, a predsa sa to deje.

Marec, mesiac kníh

Marec, mesiac kníh

Možno že sme si až teraz uvedomili, koľko prínosov má pre nás kniha. Preto je tu marec. Aby sme si uvedomili, že by sme si mali nájsť nejakú voľnú chvíľku aspoň pár krát za týždeň a venovať ju čítaniu. Samozrejme, že to nemusí byť len v marci, ale po celý rok. Jedno je isté určite. Vždy existuje dobrá kniha pre nás. Len sme ju ešte nenašli.

Neprehliadnite