Úvod Inšpirácie Logické hádanky

Logické hádanky

17. júna 2019
Logické hádanky

Logické hádanky

Skúškové obdobie nám už pomaly končí, my sa nalaďujeme na prázdninový režim, začíname vypínať niektoré mozgové závity. My sme si však pre vás nachystali pár logických hádaniek na prevetranie mozgových buniek, aby sme stále ostali v „kurze“.

Logické hádanky

Logické hádanky

1. Sme v miestnosti, ktorá má 3 vypínače. Ďalšia informácia, ktorú vieme, je, že vo vedľajšej miestnosti sú 3 vypnuté klasické žiarovky. Tie sa nachádzajú sa v stolných lampách a každý vypínač patrí nejakej žiarovke. Izby sú od seba oddelené tak, že z jednej do druhej vidno nie je. Ako môžeme zistiť, ktorý vypínač patrí ktorej žiarovke, ak máme povolené do miestnosti vstúpiť iba raz?

Riešenie: Postačí, ak stlačíme iba jeden vypínač a necháme ho zapnutý na pár minút. Keď toto dokončíme, opäť ho vypneme a pre zmenu zapneme druhý vypínač. Nastane čas, aby sme vošli do miestnosti a „obchytali“ žiarovky. Svietiacu žiarovku, samozrejme, nie, hrozia nám popáleniny – táto patrí zapnutému vypínaču.  A tie zvyšné dve? Tá, ktorá je teplá, teda patrí k vypínaču, ktorý sme zapínali ako prvý na pár minút.

2. V paneláku na desiatom poschodí býva jeden muž. Denne dochádza do práce tak, že si privolá výťah na desiatku a zíde na prízemie, sadne do auta a odíde. Po pracovnom dni zaparkuje svoje auto, privolá si výťah a vyvezie sa na siedme poschodie. Na desiatku ide pešo. Ak sa chce dostať priamo na desiate poschodie výťahom, podarí sa mu to jedine vtedy, ak je vo výťahu ešte niekto s ním, alebo ak v ten deň pršalo. Prečo je to tak?

Riešenie: Pravda je taká, že tento muž je trpaslík, teda je menší ako ostatní ľudia. Tým pádom nevie dosiahnuť ani vyskočiť na tlačidlo s číslom desať, avšak jeho šťastný deň je, ak ide na výťahu niekto s ním, teda, že ho požiada o stlačenie tlačidla, alebo ak prší a môže si pomôcť dáždnikom. (Tu nám vyvstáva otázka, prečo nechodí s dáždnikom denne a neodkladá si ho do auta???)

3. V miske sú prvoky, ktoré sa delia každú minútu na dva kusy, pričom každý z nich má rovnaký objem ako ten prvý. Táto miska bola plná o 12.00. Kedy teda bola z polovice plná?

Riešenie: Táto miska bola plná z polovice o 11.59, keďže už nasledujúcu minútu bola opäť plná (12.00)

Tak čo? Ako vám išlo riešenie týchto úloh?

Podeľte sa s nami v komentároch, ktorá úloha vám šla najlepšie a, naopak, pri ktorej ste museli pohnúť unavenými závitmi. Nám dal zabrať pán trpaslík 😊

Neprehliadnite