Úvod Štúdium Letný semester

Letný semester

27. marca 2019
Letný semester

Letný semester

Zimný semester sme úspešne ukončili (veríme) a plní elánu sa púšťame do letného. No, dobre, tak s troškou elánu, čo nám ostala. Máme za sebou namáhavé skúškové obdobie, plné stresu, prebdených nocí, osobnostných výkonov a preliatych sĺz (s nadávkami, že na školu kašleme a ideme si hľadať robotu). Skúšky sme dali, semester sme zvládli. V očakávaní, čo nás nové čaká, sme opäť tu, krásni, mladí a svieži. Čo nové teda máme očakávať v letnom semestri od našej univerzity?

Prvotne to asi bude facka z nového rozvrhu. Zvykli sme si na rozvrh zo zimného semestra, prichádza šok z letného. Po štyroch mesiacoch, keď sme boli zvyknutí vstávať v pondelok ráno až na desiatu, o dvanástej už zo školy odchádzať, to môže byť pre nás dosť veľký skok, ak náš pondelok vyzerá doslova ako nočná mora. Nultá hodina? A po nej dve hodiny okno? Blázni… Pokúste sa čo-to z predmetov popresúvať, aby ste vyplnili zbytočné okná v rozvrhu.

So zmenou predmetov taktiež súvisí aj zmena učební, a teda opäť nastáva to septembrové peklo, keď sme nútení behať po celom areále vysokej školy, nadávajúc a hľadajúc tú správnu učebňu. Počas piatich minút pauzy máme čas na jedlo, toaletu a teleport, lebo zákon schválnosti hovorí, že čím menej času na presun máme, tým sú učebne od seba viac vzdialené. Ak sa nám podarí učebňu konečne nájsť, vletíme tam celí spotení. A v tom sa na nás uprie 40 párov očí s úsmevom, že oni takú smolu, ako my, nemali.

Letný semester

Letný semester

Keďže už nie sme na strednej škole, nemôžeme sa spoliehať na to, že poznáme celý učiteľský zbor a vieme, čo máme od každého profesora očakávať. Toto je vysokoškolská realita, kde sa môžeme stretnúť aj s profesormi z úplne inej fakulty našej vysokej školy, prípadne s premotivovanými doktorandmi. Je potrebné, aby sme si zvykli na ich štýl výučby, študijné metódy a praktiky, ktoré nás môžu zaskočiť. Niektoré môžu byť náročnejšie, no iné, naopak, nám môžu oproti minulému semestru prísť oveľa jednoduchšie. Opäť sa musíme snažiť, aby sa nám podarilo urobiť všetky skúšky na konci letného semestra a nemuseli tak prenášať do budúceho roka. Samozrejme, je potrebné rátať s tým, že čím sme starší, tým viac od nás budú očakávať. Napríklad, ak sme študentom nejakej športovej fakulty, kvalita tréningového procesu sa poriadne zvýši a aj skúšky budú náročnejšie.

Hľadáme aspoň nejaké pozitívum? Už len samotný LETNÝ semester značí, že nás čaká obdobie tepla, teda je načase nahodiť nové letné outfity, ktoré tak dlho ležali v skrini. Čaká nás obdobie letných party, festivalov, stanovačiek, opekačiek…  Takže, hlavu hore, čaká nás už iba pár mesiacov hrôzy a leto opäť začína.

Neprehliadnite