Úvod Inšpirácie Ako má vyzerať dobrý študent?

Ako má vyzerať dobrý študent?

6. apríla 2020
Ako má vyzerať dobrý študent?

Ako má vyzerať dobrý študent?

Rýchla predstava. Učesané vlasy, na chrbte školská taška, na sebe košeľa naškrobená a vyžehlená, na tom oblečená vestička a samozrejme okuliare. Takto si asi predstavujeme nejakého šprta alebo triedneho bifľoša. Pri pohľade na neho si hneď povieme, že ten je určite múdry a celý deň nič nerobí, len sa učí. Ale určite takto vyzerá každý dobrý študent? A aké kritéria by mal spĺňať?

Dobrý študent sa nedá len tak nejako definovať. Určite si povieme, že je to niekto, kto má samé Ačka, stopercentnú dochádzku, vždy pripravený na skúšky, otázky vypracované už dva mesiace pred termínom. Jednoducho ideál, akým by chcel byť každý študent. Ale zamysleli sme sa niekedy, či niekoho takého poznáme? Áno, určite máme v triede niekoho, kto takmer spĺňa tieto kritériá. Ale stále je to len takmer. Aj ten žiak dostane niekedy B,  nepríde niekedy na hodinu, prípadne musí opakovať skúšku. A to si o ňom myslíme, že je bifľoš a dobrý žiak. Tak asi nie je. Kto je teda dobrým študentom?

Táto otázka nemá len jednu odpoveď a jeden štandard. Dobrý študent je každý z nás. Teraz asi nastala chvíľka začudovania sa, ale je to pravda. Ide len o to, ako vysoko sa rozhodneme si nastaviť latku. Možno sa jeden zo spolužiakov rozhodol, že jeho úspech bude, keď vôbec bude chodiť na prednášky. Darí sa mu to zatiaľ. Je dobrý študent. Ale my sme si možno povedali, že budeme počúvať výklad na každej hodine a zapisovať si poznámky. Zatiaľ nám to ide výborne, takže sme so sebou spokojní a môžeme sa považovať za dobrého študenta. Prečo nie? Prečo by dobrým študentom mal byť len ten s okuliarmi a vyžehlenými košeľami? Možno nie každý je taký šikovný, aby mal zo všetkých predmetov Áčka, ale je na seba pyšný, pretože prechádza. Takisto je to dobrý študent (hoci, aký osoh má spoločnosť zo študenta, čo ledva prechádza ročníkmi a nie je prínosom?). Nemali by sme preto vytvárať ideály, ktoré možno vieme, že určite nesplníme, ale mali by sme sa snažiť vytvoriť si kritériá, o ktorých vieme, že sú nastavené pre nás a sú vytvorené tak, aby nás posúvali ďalej. My budeme spokojní s našimi výsledkami a môžeme si posúvať naše ciele vyššie.

Ako má vyzerať dobrý študent?

Ako má vyzerať dobrý študent?

Porovnávať sa s niekým v našom okolí nie je cestou k posúvaniu našich úspechov. Cesta je, ak sa rozhodneme prekonávať samy seba. Aby sme si my stanovili kritériá, ktoré sa budeme snažiť dodržiavať, a to z nás bude robiť lepších študentov. Skúsme sa na chvíľu nenechať rozptyľovať okolím, ale samým sebou. Povedzme si napríklad, že sa pokúsime tento týždeň nevynechať ani jednu prednášku, alebo že budeme vnímať celý deň výklad. Keď to dodržíme, môžeme si povedať, že sme dobrými študentmi. Aké kritériá dobrého študenta máte Vy? Kedy si poviete, že ste dobrým študentom? Podeľte sa s nami v komentároch, tešíme sa na Vaše nápady.

Neprehliadnite