Úvod Inšpirácie Metóda Goldlist

Metóda Goldlist

19. júna 2020
Metóda Goldlist
Zdroj obrázka: https://www.languagementoring.com/goldlist-method-how-to-learn-vocabulary/?fbclid=IwAR2nuMB4nOAsqPIUUJr7QXh_DqHM7QH-i9lBpyhr5NMMecZo5or3scLuu8M

Metóda Goldlist

Čo je to za metódu? Je to jedna z tých metód učenia, o ktorej sme nikdy nepočuli? Nie je taká frekventovaná a určite sa bežne v školách nepoužíva. Prečo teda o nej ideme teraz písať? Pretože je, podľa nás, jednou z najlepších, na učenie cudzieho jazyka a vhodná je najmä pre samoukov. Teda, ak sedíme doma a nemáme čo robiť, určite ju môžeme vyskúšať. Môžeme si ju zapísať do To Do listu pre budúcu koronu 🙂 Všetko, čo budeme potrebovať, je naša motivácia, čistý zošit, pero a internet. Tak ideme si vysvetliť, o čo ide?

Celý princíp Goldlistu je založený na tom, že sa budeme učiť sami a že sa chceme učiť. To prvé je viac realizovateľné, to druhé závisí iba a iba od nás. Sadneme si za stôl a pripravíme si zošit. Najideálnejšie bude, keď to bude veľký linajkovaný. Čo je dôležité si zapamätať pri Goldliste, sú dátumy. Je potrebné, aby sme si ich vždy zapisovali, teda pri každej aktivite v našom zošite je potrebný dátum. Ďalšia dôležitá vec na zapamätanie je, že potrebujeme ticho. Takže vypnúť telku, Netflix, dopozerať video na Instagrame. Ideme!

Otvoríme si zošit na čistej dvojstrane. Napíšeme si dnešný dátum. Vyberieme si 20 viet v jazyku, ktorý sme sa rozhodli učiť. Vety to môžu byť rôzneho druhu, z rôznych oblastí. Ide však o to, aby to boli vety a nie slová. Takto sa ich jednoduchšie naučíme. Napíšeme si tých 20 viet na jednu stranu do dvoch stĺpcov aj s prekladom. Teraz si tie vety ešte raz prečítame a zošit zatvoríme. Na ďalší deň urobíme to isté, ale už na novej dvojstrane. Čiže nový dátum, nová dvojstrana, nové vety. Takto pokračujeme dva týždne. O dva týždne sa vrátime na prvú dvojstranu. Vyskúšame sa z viet, ktoré sme si tam napísali. Tie, ktoré sme si nezapamätali, píšeme na stranu oproti. Je pochopiteľné, že si toho pamätať veľa nebudeme, keďže sme tie vety videli naposledy pred dvoma týždňami. Takže keď to máme prepísané, pokračujeme v tom istom systéme s ďalšími stranami. O dva týždne sa opäť vrátime na tú prvú dvojstranu. Preopakujeme si už iba tie vety, ktoré sme si nezapamätali minule a napíšeme si ich pod ne. Takto to opäť opakujeme a posledné skúšanie bude na tom poslednom čistom mieste v dvojstrane.

Metóda Goldlist

Metóda Goldlist

Dokopy teda máme na každej dvojstrane jedno písanie a tri vyskúšania. Možno znie táto metóda trošku nelogicky, ale ide hlavne o to, aby sme si tieto frázy uložili do dlhodobej pamäte. Pretože ak chceme študovať jazyk, toto potrebujeme. Musí byť uložený niekde ďaleko v pamäti, aby sme ho vedeli vyloviť hocikedy budeme potrebovať. Čiže toto je metóda Goldlistu. Úplne nám stačí, ak si na to denne nájdeme 20 minút a malo by sa nám to podariť.

Ak ste sa už niekedy s touto metódou stretli, tak sa môžete podeliť o svoje skúsenosti dole v komentároch. Či bola táto metóda dobrá, či sa vám osvedčila, skrátka všetko, čo vám napadne.

 

Neprehliadnite