Úvod Inšpirácie Zdravie

Zdravie

28. novembra 2019
Zdravie

Zdravie

Prv, než sa dostaneme k téme zdravie, je potrebné, aby sme si uvedomili, ako sa zdravie dostalo k nám. Dalo by sa povedať, že od života sme dostali mnoho vecí, ktoré sme nečakali. Sú to napríklad emócie, ktoré z nás robia ľudí, akými sme. Dali nám možnosť usmievať sa, plakať, aj možnosť nahnevať. Život nás obdaril aj možnosťou vytvárať si vzťahy medzi ľuďmi, komunikovať s nimi. Bez všetkých týchto vecí si náš život nevieme predstaviť a začali sme ich brať ako samozrejmosť. Ruka v ruke s nimi kráča aj to naše už spomínané zdravie. Všetci sme ho dostali, ale nie každý si ho váži a stará sa o neho. Ako ho teda vnímame?

Zdravie je pre nás niečo, čo nemá každý. Častokrát si to ani my sami neuvedomujeme, ale už len obyčajná preventívna prehliadka, či nejaký iný dôvod návštevy lekára nám opäť otvorí oči. Keď sa zamyslíme, koľko ľudí sa cez deň premelie v nemocnici, koľko za mesiac?  Nechceme si to ani predstaviť. To nám otvorí oči a uvedomujeme si, akí môžeme byť šťastní, že nám naše zdravie ešte slúži. Začnime to brať svedomitejšie a zdravie začnime brať ako súčasť našej osobnosti. Veď to v podstate aj tak je, pretože ak stratíme zdravie, stratíme aj kúsok seba. Nielen po fyzickej stránke, ale hlavne v duševnej časti. Vieme, že ak o svoje zdravie raz prídeme, už ho nijako nezískame naspäť. Môžeme ho dostať maximálne na nejakú hranicu, kde sa ustáli, ale už to nikdy nebude také, ako predtým. Uvedomujeme si totižto, že niektorí ľudia už o tú možnosť „chrániť si svoje zdravie“ prišli, ale bojujú ďalej, a to by malo byť motiváciou pre všetkých, a ešte väčšou pre tých, ktorí ho stále majú. Netreba sa s ním nijako zahrávať a brať ho na ľahkú váhu, tak ako kedysi, keď sme boli deťmi. Vtedy sme si neuvedomovali, čo to zdravie vlastne je, a prečo nás rodičia zakaždým, keď sme nejako chorí, brali na vyšetrenie k lekárovi. Veď stačilo, keď nám zapli rozprávky, spravili nám čajík alebo kakavko, dali nejaké tabletky a hneď sme boli zdraví. Bohužiaľ, že to v reálnom svete tak nefunguje a nás neliečia rozprávky, ale rôzne iné zdravotnícke vymoženosti.

Zdravie

Zdravie

Zdravie je prvoradé a určite nie je potrebné ho brať na ľahkú váhu. Takisto sa o ňom dá povedať, že je krehké, a to nám dáva dôvod sa o neho ešte viac starať. Vieme, že sa môže stať hocičo, ale veci, o ktorých vieme, že sa im dá vyhnúť, sa snažíme nerobiť. Je tu naozaj tenká hranica od toho, aby sme sa jeden deň zobudili a uvedomili si, že už ho nemáme a vieme, že ho už nezískame späť.

 

Neprehliadnite