Úvod Kultúra Typy pacientov

Typy pacientov

19. februára 2020
Typy pacientov

Typy pacientov

Poznáme to. Každého z nás premôže z času na čas choroba, a preto sa musíme dostaviť k lekárovi. Nehovoríme teraz o smrteľnej mužskej chorobe na 6 písmen (soplík), ale o reálnej chorobe, ktorá nás skolí do postele. Vieme si asi predstaviť, ako sa človeku  v horúčke chce niekam trepať, veď máme v pamäti, ako to u lekárov chodí. Čo iné nám ostáva? Sadneme si do čakárne a rozmýšľame, ako dlho bude dotyčný ešte vnútri. To všetko však závisí od toho, aký typ pacienta to je.

Mne nič nie je

Príde pacient k doktorovi, ten sa ho opýta, aký má problém, a on s úsmevom povie, že mu nič nie je. Lenže doktor mu určite „verí“, tak vykoná základnú prehliadku. Zrazu sa príde na to, čo znamená to „nič“. Zapálené hrdlo, teda pri najlepšom angína. Vypíše mu recept, vysvetlí, že by mal teraz oddychovať a vyhýbať sa stresovým situáciám. Vieme si ale predstaviť, ako sa pacient po tejto rade chová, keďže dookola len opakuje, že mu nič nie je a že to hrdlo zapálené určite byť nemôže, veď ho nič nebolí a k lekárovi šiel len preto, že doňho manžel či manželka neprestali hučať.

Typy pacientov

Typy pacientov

Diagnostik

Z týchto pacientov musia mať doktori najväčší strach, pretože niekedy majú pocit, že vedia viac, ako oni. Veď Dr. Google vie všetko najlepšie. Žartujeme 🙂 Situácia vyzerá takto:  vbehne pacient do ordinácie, hodí lekárovi na stôl celý chorobopis, hrubý asi ako Biblia a povie mu, že on má rakovinu. Lekár sa už len usmeje, lebo hneď vie, o čo sa jedná. Spýta sa pacienta, ako na to prišiel a ten len so strachom v očiach povie, že to čítal na Googli. Doktor pokračuje vo svojich otázkach a ďalšia, ktorá nasleduje je, aké má príznaky. Ten mu len povie, že mal teplotu, tak si rýchlo išiel nájsť, čo to môže byt, zrazu sa dočítal, že z teploty môže mať aj rakovinu a ďalšími príznakmi sú bolesti brucha, ktoré ho hneď začalo bolieť, bolesť hlavy, ktorú mal takisto okamžite… lekár ho len zastavil, predpísal mu probiotiká a povedal mu, aby vyležal teplotu doma, že nič vážnejšie to nebude.

Samozrejme, že máme rôzne ďalšie typy, ako starý dobrý známy hypochonder, ktorý už asi nemá ničím prekvapiť, pretože to je stále o tom istom, ale každou návštevou lekára pribudnú nové a nové prípady, o ktorých sme asi nikdy nepočuli, ale pobaviť vedia určite. Ak máte, alebo poznáte niekoho, kto má nejakú vtipnú príhodu z nemocničného prostredia, neváhajte a podeľte sa s nami o ňu v komentári.

Neprehliadnite