Úvod Motivácia a učenie Ovplyvňuje hudba naše štúdium?

Ovplyvňuje hudba naše štúdium?

2. decembra 2018
Ovplyvňuje hudba naše štúdium?

Ovplyvňuje hudba naše štúdium?

Hudbu považujeme za každodennú súčasť nášho života. Počúvame ju stále, či už chceme, alebo nie. Napríklad aj bežné nakupovanie, či cestovanie v autobuse nás prinúti sa započúvať do tónov piesne. No má hudba aj nejaký význam pre študentov?

Ovplyvňuje hudba naše štúdium?

Ovplyvňuje hudba naše štúdium?

Mnohí z vás sa už asi stretli s názorom, že hudba im pomáha pri učení. Pre niektorých to naozaj môže byť pravdou. Študenti si často doma zapnú nejakú hudbu, dajú si slúchadlá, a teda sa izolujú od sveta a učia sa. Pomáha im to sústrediť sa na to čo čítajú, nevyrušujú ich iné zvuky, ako napríklad sused, ktorý kosí trávu, či stavbári na ceste, ktorý už mesiac opravujú tú istú časť cesty. No dôležité je aj to, akú hudbu si pustíte. Nie som toho názoru, že nejaký tvrdý metal, alebo niečo také vám pomôže sa sústrediť na vaše myšlienky. Niektorým samozrejme áno. Avšak študenti si zväčša púšťajú klasickú hudbu. Ide teda o J.S. Bacha, či W.A. Mozarta. Týmto pánom ostalo ich čaro aj v dnešnej dobe a preto sú ozajstnou pomôckou pri učení. Ich symfónie vám naozaj pomôžu, z dôvodu, že sú nerušivé, upokojujúce, a teda aj lepšie pri rozmýšľaní. Napríklad taká klasická slovenská hudba, či moderný pop by už asi nebol veľmi vhodný. Možno z toho dôvodu, že o niekoľko pár minút by ste sa pristihli, ako si zrazu v hlave spievate text piesne, a dôvod, prečo ste si ju pustili, už je neznámy. Preto sa odporúča hlavne hudba, ktorá má iba melódiu a nie žiadne slová. Úplne vám môže postačiť aj takzvaná relaxačná hudba, ktorá je dostupná aj na youtube.

Ovplyvňuje hudba naše štúdium?

Ovplyvňuje hudba naše štúdium?

Prečo si študenti púšťajú často hudbu pri cestovaní? Pretože ich to upokojuje. Stačí im, ak si dajú slúchadlá na uši, pustia ich obľúbený žáner hudby a nemusia počúvať reči, o ktorých sa mnoho ľudí v autobusoch, či vlakoch rozpráva. Po ťažkom dni v škole, to ani nie je prekvapujúce. Naozaj si potrebujú oddýchnuť a na chvíľu „vypnúť“ od reálneho sveta a len sa započúvať do piesne. Preto si napríklad aj mnoho študentov púšťa hudbu ráno. Úprimne, cestou do školy sa asi nikomu veľmi nechce komunikovať, vytvárať nejaké dialógy so známou, ktorú ste stretli v autobuse  a má potrebu vyrozprávať sa. Preto je jednoduchšie nasadiť si slúchadlá, vybrať si obľúbenú pieseň a možno vám privodí aj dobrú náladu, s ktorou sa potom naštartujete v škole.

Ovplyvňuje hudba naše štúdium? Rozhodne áno. Niektorých možno viac, iných zasa menej, no naozaj skúste sa poobzerať cez deň, koľko ľudí má slúchadlá na ušiach. Alebo si len sadnite do kaviarne a skúste sa započúvať, či tam hrá nejaká hudba…  a naozaj. Hudba je všade okolo nás.

 

Neprehliadnite