Úvod Motivácia a učenie Novoročné predsavzatia: áno alebo nie?

Novoročné predsavzatia: áno alebo nie?

8. januára 2019
Novoročné predsavzatia: áno alebo nie?

Novoročné predsavzatia: áno alebo nie?

Všetci poznáme niekoho takého, možno aj my ním práve sme. Človekom, ktorý má vo zvyku dávať si novoročné predsavzatia. Na čo nám vlastné sú? Je to len nejaká motivácia k tomu, aby sme napravili naše chyby z minulého roku? Pre mnohých z nás to naozaj môže byť len motivácia k lepšiemu.

Novoročné predsavzatia: áno alebo nie?

Novoročné predsavzatia: áno alebo nie?

Ruku hore všetci, ktorí sme si povedali, že od roku 2019 začneme menej piť. A teraz ruku hore, kto z nás tento príspevok číta pri pive s kamarátmi. No aký prievan sa zdvihol 😊 Hm, a to je len druhý týždeň v januári. Ale nevadí, buďme optimistickí. Veď do konca roka ešte času dosť. Ale nejde o to. Určite sa každý z nás stretol s niekým, kto povedal, že dávať si novoročné predsavzatia je somarina, že aj tak to nikdy nedodržíme.

Dobre, možno mali pravdu, no vezmime si to z tej pozitívnejšej stránky. Už len to, že sme chceli niečo dosiahnuť, je úspech. To, že sme sa na to nevykašľali a nepovedali si, že dávať si novoročné predsavzatia je somarina, je ďalším úspechom. Máme nejakú motiváciu a vieme, kde je problém. Teda, kde je náš problém.

Samozrejme, za ďalší úspech môžeme považovať to, že sme to naše predsavzatie na nejaký čas splnili. Nemusí to byť hneď rok, či dokonca až do konca života. Ide o to, že sme vydržali, a teda vieme, že to dokážeme aj dlhšie. Veď nedá sa prestať hneď zo dňa na deň. Istá postupnosť tam musí byť dodržaná. Naozaj je somarinou dať si nejaký záväzok a urobiť zmenu v živote okamžite. Úplne najjednoduchším príkladom sú fajčiari.

Fajčiari nemôžu prestať fajčiť zo dňa na deň. To je naozaj nereálne. Ak si však dáme predsavzatie v súvislosti s fajčením, lepšie znie „obmedziť fajčenie“ ako „prestať fajčiť úplne“. Musíme si však kvantifikovať pojem „obmedziť fajčenie“, napríklad si stanovíme limit maximálne päť cigariet denne. Už vidíte tú zmenu? To isté môže platiť aj o nás, ktorí sme si povedali, že prestaneme piť.

Mali sme si povedať, že budeme piť menej. Že si nemusíme dať pivko, či pohár vínka zakaždým keď ideme vonku alebo pripravovať našu pečeň celý týždeň na piatkový záťah. No skúsme niekedy nejaký ten piatok vynechať a hneď nás aj hlava prestane menej bolieť.

Medzi také ďalšie najčastejšie novoročné predsavzatia študentov je, že sa budeme viac učiť, že urobíme aspoň jeden predtermín. Kašlime na to, toto je tak márne, že sa to už ani opísať nedá. Veď my by sme aj chceli, ale keď nás kamarát zavolá na pivo, alebo len tak pokecať, zapálime si ku tomu ešte cigu, len na krátky moment si uvedomíme, že všetky naše predsavzatia išli do hája. No nič, na budúci rok to skúsime znova 😊

Dajme si na potvrdenie nášho predsavzatia jedno pivko 😊

Neprehliadnite