Úvod Inšpirácie Jednoduché pomôcky

Jednoduché pomôcky

13. mája 2019
Jednoduché pomôcky

Jednoduché pomôcky

Celých x rokov, čo sme v škole, sa nám snažia do hlavy natrepať vedomosti. Modernejší učitelia však prišli na mnoho mnemotechnických pomôcok, ktoré nám pomôžu si všetko ľahšie zapamätať. Aké to teda sú?

Mesiac. Ak ťa zaujíma, či mesiac práve dorastá alebo ubúda, je to jednoduché. Ak ti bude pripomínať tvar písmena D, dorastá. Ak skôr písmena C, ubúda, teda cúva.

Rímske číslice. Známa pomôcka je LaCo DoMa. Teda veľké písmena zodpovedajú číslam (50, 100, 500, 1000). Alebo rozšírená verzia vo vete: Ivan Viedol Xéniu Lesnou Cestou Do Mesta (1, 5, 10, 50, 100, 500, 1000).

Gitara. Kto sa učil hrať na gitare, určite dostal vetu Emil Hodil Granát Do Atómovej Elektrárne ako pomôcku. Teda struny (E,H,G,D,A,E)

Núdzové čísla. 150 (hasiči, 0 ako oheň), 155 (sanitka, 5 ako Sanitka), 158 (polícia, 8 ako putá)

Literárne obdobia. Prídeš do baru, klasika, zaľúbiš sa, a potom nastane krutá realita. (barok,  klasicizmus, romantizmus, realizmus)

Jednoduché pomôcky

Jednoduché pomôcky

Sínusová veta. Sínus volá na své kone-protilehlá ku prepone.

Dúha. Ako si zapamätať farby? Čarodej Oznámil, Že Zajtra Máme Fyziku.

Polomer Zeme. Šetri sedem oslov ti môže pomôcť s vydedukovaním čísla 6378. Toľko kilometrov má polomer našej Zeme, aj keď novšie údaje uvádzajú, že je to 6371 km. Chudne aj naša Zem 😉

Katabolizmus a anabolizmus. Katana je japonský meč, teda seká. To znamená, že katabolizmus je vlastne rozpad  a anabolizmus naopak.

Vitamíny. Vitamíny rozpustné v tukoch sú označované aj ako elixíry mladosti a ak by si rád vedel, ktoré sú to, poslúži ti skratka DEKA.

Percentá. Ak by sme chceli rýchlo vyrátať počet percent, napríklad 20 zo 420, stačí obe čísla vydeliť desiatimi a výsledky potom spolu vynásobiť. V tomto prípade je to 84.

Kyselina sírová. Riedenie kyseliny sírovej s vodou je prudko exotermická reakcia. V prípade, že sa leje voda do koncentrovanej kyseliny sírovej, môže roztok zovrieť a nebezpečne prskať. Vždy by sa mala liať kyselina do vody a nikdy nie naopak. Nemôžeme predsa naliať more do fľašky, ale môžeme naliať fľašku do mora.

Neprehliadnite