Úvod Inšpirácie Plasty

Plasty

12. júla 2019
Plasty

Plasty

Bez debaty sú ekologické problémy našej planéty veľmi horúcou a aktuálnou témou. A v rámci nej sa práve plastom venuje špeciálne veľký priestor. Počúvame o nich všade, kde sa len pohneme, v reklamách, či na bilboardoch, jednoducho je to téma číslo jeden na celom svete. Zamyslime sa však. Robíme niečo pre to, aby sme ich redukovali? Samozrejme, plast je materiál, ktorý nie je ekonomicky náročný na výrobu, no je však ekologicky náročný pre planétu. Ak sa zamyslíme, ako by sme mohli pomôcť, aby sme sa vyhli ich hromadnému využívaniu?

Určite sme už počuli o obchodoch, ktoré fungujú na princípe „načapuj si“. Ide hlavne o obchody s drogériou, teda možnosťou nabrať si do prázdnej fľaše od aviváže novú, a tým nemusíme kupovať ďalšiu a ďalšiu. Nejde len o pracie prostriedky, ale aj mnohé iné potreby do domácnosti, či potraviny. Kupujete si jeden kaleráb? A dávate ho do igelitového vrecka? Nabudúce skúste bez neho. My to už tak robíme 😊

Ďalším nápadom bolo redukovanie slamiek. Zrazu sa stalo, že v našej obľúbenej kaviarni nám do latté nedali slamku, na ktorú sme boli zvyknutí. Keď sme sa opýtali, že prečo, ich odpoveď bola, aby sme znížili využívanie plastov. Tak do módy prišli slamky, ktoré sú vyrábané z kovu alebo skla. Tým pádom sa dajú využiť viackrát, čo je pre planétu prijateľnejšie.

Ľudia si ďalej uvedomili, že nadprodukcia oblečenia nepôsobí dobre pre život planéty. Do módy prišli swap shopy, kde je hlavnou myšlienkou vymieňanie si oblečenia medzi sebou, čím sa znižuje počet predaných kusov odevov. Je to niečo ako second hand, ktorý je takisto opäť v móde a stále viac a viac ľudí nakupuje v takýchto obchodoch.

Plasty

Plasty

Dokonca mnohé firmy si začali uvedomovať vážnosť situácie a začali v podstate „od nuly“. Ide napríklad o balenie uhoriek do plastových obalov (ktoré však malo svoju podstatu v uchovaní čerstvosti rýchlosakaziacej zeleniny) alebo bezmedzné rozdávanie igelitových tašiek k nákupu. Veď ešte pred nedávnom sme pri nákupe v Tescu dostali asi 5 plastových tašiek úplne zdarma a teraz sa predávajú hlavne látkové, ktoré vieme využiť na viackrát. A, povedzme si pravdu, taká štýlová látková taška, ktorú vieme oprať, je oveľa estetickejšia ako typická igelitka.

Je na každom z nás, ako sa s touto myšlienkou vysporiadame. Je na nás, či s tým chceme niečo urobiť alebo je nám naša planéta ľahostajná. Ale ak sa začali pridávať ľudia k ľuďom, ktorí sa niečo snažia zmeniť, prečo by sme nemohli aj my? Planétu máme iba jednu, a preto by sme si ju mali vážiť. Ďalšia už nepríde a síce možno tu už nebudeme my, budú tu naše deti a deti našich detí, ktorí by takisto chceli mať čistý a zdravý život na zelenej planéte zvanej Zem.

Neprehliadnite